Počet účastníkov v príspevkových doplnkových dôchodkových fondoch stúpol v prvej polovici tohto roka o viac ako 12 tisíc.
V treťom penzijnom pilieri, ktorý spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS), si na konci júna tohto roka sporilo 713 tisíc osôb. Ako v správe o stave a vývoji slovenského finančného trhu za prvý polrok tohto roka uvádza Národná banka Slovenska (NBS), účastnícka základňa v rámci sporivej fázy pokračovala v trende rozširovania z predošlého obdobia. „Prírastok počtu účastníkov v príspevkových doplnkových dôchodkových fondoch v prvej polovici tohto roka o viac ako 12 tisíc bol dokonca vyšší ako v prvom či druhom polroku 2015,“ uviedla NBS. Vo výplatných doplnkových fondoch bola podľa centrálnej banky situácia odlišná, keďže počet poberateľov dávok sa zredukoval o 2 tisíc na 37,5 tisíca.
Konzervatívne fondy
Najlepšiu priemernú medziročnú nominálnu výkonnosť ku koncu júna tohto roka vo výške 1,4 % vykázali konzervatívne zamerané doplnkové dôchodkové fondy. „Nižšie priemerné výnosy vyvážených a najmä rastových fondov na úrovni 0,6 %, resp. -0,5 % vyplývali z prítomnosti akciových investícií v ich portfóliách,“ uvádza sa v správe.
V doplnkovom dôchodkovom sporení podľa NBS v prvom polroku tohto roka pretrval trend znižovania alokácie prostriedkov do domácich aktív. „Kým na začiatku sledovaného obdobia malo domácu protistranu 45 % aktív doplnkových dôchodkových fondov, na jeho konci tento podiel činil 36 %,“ upozornila centrálna banka. Najviac k tomu prispeli vklady v slovenských bankách, ale klesol tiež objem dlhopisov a podielových listov emitovaných tuzemskými subjektmi.
Aktíva rástli
Za prvých šesť mesiacov tohto roka sa čistá hodnota aktív v systéme zvýšila o 80 mil. eur, čo je mierne viac ako za celý predošlý rok. Prísun nových príspevkov, objem vyplatených dávok, a teda aj čistý kladný efekt týchto tokov v hodnote 56 mil. eur bol pritom podľa NBS obdobný ako v minulosti. Rozdiel bol vo výkonnosti, ktorá v aktuálnom sledovanom období prispela jednou tretinou k nárastu čistej hodnoty aktív, zatiaľ čo v roku 2015 bol jej dopad na hodnotu aktív v doplnkových dôchodkových fondoch v priemere negatívny. Objem aktív tretieho piliera dôchodkového sporenia sa ku koncu júna tohto roka dostal na úroveň 1,56 mld. eur.
Zisk klesol
Úhrnný zisk DDS dosiahol v prvom polroku tohto roka 572 tisíc eur. Medziročne tak klesol takmer o 90 %, čo bolo následkom výrazného výpadku výnosu z odplát za zhodnotenie.