Kým na Slovensku tvoria bezhotovostné platby 40 % zo všetkých zrealizovaných platieb, v Taliansku je to iba 14 %.
Taliani stále preferujú viac hotovosť pred platobnými kartami a s nimi spojenými inováciami. Kým na Slovensku tvoria bezhotovostné platby 40 % zo všetkých zrealizovaných platieb, v Taliansku je to iba 14 %. Podobne je to aj s bezkontaktnými platbami. Kým Slováci si na ne privykli extrémne rýchlo a považujú ich za platobnú inováciu desaťročia, u Talianov je to presne naopak.
Rozmach bezkontaktných platieb v Taliansku sťažujú dve veci. Prvou je rýchlosť. Bezkontaktné platby trvajú dlhšie ako platby v hotovosti. „Hlavný problém však vidím predovšetkým v nedostatočnom informovaní verejnosti aj obchodníkov. Mnohí ani nevedia, že platobný terminál môže akceptovať aj bezkontaktné platby,“ vysvetlil na druhom ročníku akcie Deň bez hotovosti Geronimo Emili, zakladateľ asociácie pre bezhotovostné platby v Taliansku CashlessWay.
Kartami platíme aj menšie nákupy
Podiel bezhotovostných platieb by sa na Slovensku mal zvyšovať. „Postarajú sa o to zavádzanie nových technológií v bezhotovostnom svete, ako aj zmena nastavenia Slovákov. Tí začali platiť kartami oveľa častejšie aj za menšie nákupy,“ povedal Rasťo Vallo, predseda Združenia pre bankové karty. Dodal, že priemerná suma nákupu zaplateného kartou klesla z 37 eur v roku 2008 na 25 eur v súčasnosti.
Vzorom v bezhotovostnom platení sú pre svet škandinávske krajiny. Hoci Slovákov čaká ešte dlhá cesta, aby ich dobehli, podľa expertov napredujeme rýchlo. „Patríme k najdynamickejším krajinám, kde počet bezhotovostných transakcií neustále rastie. Podľa našich odhadov by sme v tomto roku mali u obchodníkov zrealizovať až 560 miliónov transakcií, kým vlani to bolo 480 miliónov a v roku 2016 to bolo 420 miliónov transakcií,“ skonštatoval Vallo.