Zisk bánk na Slovensku v prvých štyroch mesiacoch tohto roka výrazne klesol. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu štvrtého mesiaca sa medziročne znížil až o 54,3 % na 98,1 mil. eur.
Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, poklesli o 3,6 % na 556 mil. eur. Percentuálne výraznejšie však stúpla tvorba rezerv a opravných položiek, a to o 85,2 % na 78,5 mil. eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 1,4 % na 198,2 mil. eur.
Vplyv bankového odvodu
Hlavný podiel na prepade ziskovosti mal podľa analytika Slovenskej bankovej asociácie Marcela Lazniu bankový odvod. Okrem bankového odvodu výšku zisku negatívne ovplyvnili čisté výnosy z finančných operácií a nižší čistý úrokový výnos.
„Oproti nedávnej minulosti sa negatívne na vývoji zisku prejavila aj vyššia tvorba opravných položiek, čo môže byť jeden z dôsledkov koronakrízy,“ dodal Laznia.
Minuloročný zisk bankového sektora pritom ešte mierne stúpol o 0,5 % na 643,2 mil. eur. „Rast ziskovosti pozitívne ovplyvnila nižšia tvorba opravných položiek a rezerv, nižšie prevádzkové náklady a prijaté dividendy,“ komentovala vlaňajšie výsledky Slovenská banková asociácia. Naopak, negatívny vplyv na rast ziskovosti mali čisté úrokové výnosy a výnosy z obchodovania.
Odvod je potrebné prehodnotiť
Podľa analytikov je zlou správou zdvojnásobenie bankového odvodu od tohto roka. Vyšší odvod podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika zásadne zníži ziskovosť bankového sektora a ohrozí finančnú stabilitu bánk.
Národná banka Slovenska uviedla, že by mal byť bankový odvod prehodnotený, ideálne od budúceho roka zrušený. Pri súčasnom nastavení legislatívy pritom podľa centrálnej banky môžu nakoniec zostať na Slovensku ziskové iba tri banky.