Študentky a mladé tehotné ženy nemajú automaticky nárok na tehotenské a materské dávky od Sociálnej poisťovne, pokiaľ nie sú nemocensky poistené. Počas štúdia totiž študenti nie sú automaticky nemocensky poistení, iba ak by si sami platili dobrovoľné nemocenské poistenie, čo je zriedkavé.
Študentky bez poistenia nemajú nárok
Sociálna poisťovňa pripomína, že nárok na tehotenské a materské dávky vzniká pri nemocenskom poistení trvajúcom najmenej 270 dní za posledné dva roky, a za existencie poistenia aj ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie konkrétnej dávky.
Absolventky stredných a vysokých škôl majú od tohto roka nárok na materskú, musia však splniť podmienku
Výnimkou sú študentky, ktoré si počas štúdia platili poistné dobrovoľne. Študentky bez poistenia nemajú nárok na tehotenské, ale môžu získať tehotenské štipendium od svojej školy a následne im od dňa pôrodu poskytne príslušný úrad práce rodičovský príspevok.
Na to, aby mala žena po skončení štúdia nárok na dávku tehotenské a materské, musí byť nemocensky poistená, napríklad pracovala ako zamestnanec, bola povinne nemocensky poistená SZČO alebo dobrovoľne nemocensky poistená.
Podmienka nemocenského poistenia
Ak žena otehotnie počas štúdia alebo krátko po jeho skončení, môže si obdobie ukončeného štúdia započítať do obdobia 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, avšak musí tiež plniť podmienku existencie nemocenského poistenia, prípadne trvanie ochrannej lehoty.
Chcete sa stať v budúcom roku mamičkou? Môžete dostávať maximálnu materskú až vo výške 2 186 eur
Nárok na dávku tehotenské vzniká od začiatku 13. týždňa tehotenstva, a nárok na materské spravidla od 6. až 8. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu.
Študentka musí byť ku dňu začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu nemocensky poistená alebo musí plynúť ochranná lehota, aby splnila podmienky nároku na tehotenské. Pre nárok na materské musí byť poistná alebo musí plynúť ochranná lehota k začiatku 6. alebo 8. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu.