Absolventky stredných a vysokých škôl majú od tohto roka nárok na materskú, musia však splniť podmienku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tehotenstvo, peniaze, žena
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Absolventky stredných a vysokých škôl majú od roka 2024 nárok na materskú. Podmienkou je, aby poistenkyňa bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní, do tohto obdobia sa započítava doba štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole, ktorá sa považuje za sústavnú prípravu na povolanie. Uvádza europoslanec a expert na dane a odvody Jozef Mihál.

Nárok na materskú dávku

V prípade, že tehotná žena skončila vysokú školu s 2. stupňom, a po skončení štúdia sa nezamestnala a nebola nemocensky poistená v sociálnej poisťovni, na vyplatenie materskej nemá nárok. V prípade, že sa po ukončení vysokej nezamestnala, ale prihlásila sa v sociálnej poisťovni na dobrovoľné nemocenské a dôchodkové poistenie, má nárok na materskú.

K dňom získaného dobrovoľného nemocenského poistenia sa jej pripočíta doba štúdia na vysokej škole v období dvoch rokov pred pôrodom. Ak dobrovoľné nemocenské poistenie do nástupu na materské trvalo menej ako 26 týždňov, materská sa určí zo sumy minimálnej mzdy, teda 715 eur.

Skončenie strednej školy

Pokiaľ budúca mama skončila strednú školu, maturovala v máji 2024, doba štúdia sa jej započítava až do skončenia školského roka. Po skončení strednej školy nebola zamestnaná ani nebola nemocensky poistená v sociálnej poisťovni.

V prípade, že sa od začiatku roka 2025 zamestnala, ako nemocensky poistená zamestnankyňa má nárok na materské. K dňom, ktoré získa ako povinne nemocensky poistená zamestnankyňa, sa jej pripočíta doba štúdia na strednej škole v období 2 rokov pred pôrodom.

Ak bude mať v zamestnaní do nástupu na materskú poistné zaplatené za najmenej 90 dní, suma materskej sa vypočíta z jej hrubej mzdy, ktorú bude mať v zamestnaní za mesiace prvé tri mesiace roka 2025.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mihál
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa