Najčastejšou formou sporenia peňazí slovenských domácností je využívanie sporiacich účtov. Túto formu sporenia má takmer 43 % Slovákov oslovených v rámci prieskumu spoločnosti Kruk Česká a Slovenská republika.
Nasleduje ukladanie peňazí na bežný účet. Túto možnosť preferuje 25 % respondentov. Ukladanie úspor v hotovosti doma uprednostňuje 18 % ľudí.
Podiel bežných účtov výrazne klesol
V porovnaní s predchádzajúcim prieskumom sa výrazne znížil počet slovenských domácností, ktoré majú svoje úspory uložené na bežnom účte v banke, a to z 53 % na 25 %.
Podiel Slovákov, ktorí sa spoliehajú na ukladanie úspor v hotovosti doma, sa nezmenil. V predchádzajúcom aj súčasnom prieskume to bolo 18 % domácností. Takmer každý siedmy respondent má aj nejakú formu dôchodkového sporenia.
INESS je proti zrušeniu prístupu sporiteľov k ich úsporám v druhom dôchodkovom pilieri, zvrátiť to chce petíciou
Mierne klesol podiel domácností s peniazmi v investičných fondoch, a to z 15 % na necelých 12 %. Okrem toho sa znížili investície do nehnuteľností, zo 7 % na 5 % respondentov.
Inflácia znehodnocuje úspory
Dôvodom je zrejme podľa vyjadrení spoločnosti Kruk neustály rast cien nehnuteľností. Podiel domácností s investíciami do akcií a dlhopisov sa mierne zvýšil, zo 6 % na 7 %.
„Slováci sú tradične veľmi konzervatívni, pokiaľ ide o úspory. Jednoznačne uprednostňujú istotu pred vyššou mierou potenciálneho zisku z investície. Nanešťastie, úspory s nízkou mierou výnosu budú minimálne v najbližšom roku zásadne znehodnotené vysokou infláciou. Spoľahlivou ochranou pred infláciou však nie sú ani akciové a komoditné trhy, ktoré sú v dôsledku súčasnej geopolitickej situácie silne rozkolísané,“ upozorňuje generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.