Spomalenie úverového trhu po prijatých opatreniach NBS zatiaľ nie je výrazné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bývanie, kľúč, dvere
pixabay.com/ilustračné foto

Medziročný rast úverov na bývanie dosahuje na Slovensku už niekoľko rokov dvojciferné čísla a NBS sa preto snaží dostať rast pod úroveň 10 percent.

AKTUALIZOVANÉ

Po opatreniach Národnej banky Slovenska (NBS) síce nastalo spomalenie úverového trhu, avšak nie až tak výrazné, ako si centrálna banka predstavovala. Ako ďalej pokračoval produktový riaditeľ Slovenskej sporiteľne Slávek Mynář, Národná banka Slovenska sa pre príliš rýchly rast objemu úverov rozhodla prijať opatrenia, aby ho spomalila. „Cieľ sa jej podarilo koncom roka dosiahnuť, spomalenie je však mierne,“ skonštatoval Mynář.

Čas predaja sa predlžuje

Ako povedal expert realitnej kancelárie Riešime bývanie Martin Čapo, čas predaja sa v minulom roku predĺžil. „Na prelome minulého a tohto roka po opatreniach začíname cítiť, že nie všetci kupujúci sú schopní kúpiť to, čo by si želali,“ povedal Čapo. Počet obhliadok nehnuteľností podľa neho vzrástol, finančná pripravenosť kúpiť si nehnuteľnosť však už nie je taká, aká bola pred rokom.

Medziročný rast úverov na bývanie dosahuje na Slovensku už niekoľko rokov dvojciferné čísla a NBS sa preto snaží dostať rast pod úroveň 10 percent. Ešte pred dvomi rokmi to bol na trhu 15-percentný rast, v decembri 2018 to išlo pod 12 percent. Na mierne spomalenie rastu zadlžovania má okrem novej regulácie vplyv aj nasýtenie dopytu, keďže ľudia si brali úvery ešte predtým, ako regulácia začala platiť. „Predpokladáme, že tento rok už bude vplyv regulácie výraznejší, čo je prirodzené, keďže sa postupne sprísňuje,“ povedal Mynář.

Banky podmienky splnili

Vo štvrtom štvrťroku 2018 sa museli slovenské banky dostať s úvermi s hodnotou nad 80 LTV (Loan to Value, pomer hodnoty nehnuteľnosti k úveru) pod hranicu 30 percent. Nemali s tým podľa vyjadrení sporiteľne veľký problém, spolu poskytli 27 percent takýchto úverov na bývanie. Zníženie dostupnosti úverov nepocítili doteraz podľa Mynářa ani jednotlivci, čo je podľa neho najviac ohrozená skupina. Regulácia NBS sa však postupne sprísňuje, v tomto roku preto Slovenská sporiteľňa očakáva jej výraznejší vplyv.

Napríklad Tatra banka zaznamenala mierny pokles. „V roku 2019 zaznamenávame mierny pokles v dopyte po úveroch na bývanie oproti porovnateľnému obdobiu minulého roku,“ povedala pre agentúru SITA Linda Lalinská z oddelenia komunikácie a stratégie značky v Tatra banke.

Rast úverov na bývanie by sa mal podľa analytikov zmierniť

Úverovanie bývania bude pokračovať, ale rast sa bude spomaľovať. „To je zrejme aj želaný stav centrálnej banky, ktorá bude tento vývoj sledovať,“ povedala hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Slovenská sporiteľňa očakáva spomalenie rastu úverov na bývanie z minuloročných takmer 12 % na 5,8 % v roku 2022. Rast úverov na tento rok sporiteľňa odhaduje na 8,7 %.

Na trhu sa stretli priaznivé faktory

Trh úverov na bývanie v rokoch 2016 až 2018 zažil podľa ekonomického analytika Tatra banky Tibora Lörincza kombináciu veľmi priaznivých faktorov, ktoré spôsobili jeho prudký rast. Po prvé, Európska centrálna banka znížila sadzby na nulu a udržala ich nízko dostatočne dlho na to, aby sa premietli to veľkého zníženia úrokových sadzieb na úverov na bývanie. Krátkodobé zníženie sadzieb podľa Lörincza nestačí, nakoľko úvery na bývanie majú veľmi dlhú splatnosť.

Po druhé, posledná početnejšia generácia dospela podľa Lörincza do veku, kedy si kupuje prvú nehnuteľnosť. Kým v roku 2018 bolo na Slovensku takmer 900 tisíc ľudí vo veku 25 až 35 rokov, už o štyri roky neskôr, v roku 2022, to bude o 100 tisíc menej. „Po tretie, bolo schválené tzv. Beblavého percento, ktoré výrazne znížilo poplatok za predčasné splatenie úveru na bývanie a zintenzívnilo konkurenčný boj medzi bankami,“ povedal pre agentúru SITA Lörincz.

Sadzby už nemajú kam klesať

Vzhľadom na to, že efekt všetkých troch faktorov sa zmierňuje, sadzby už nemajú veľmi kam klesať, počet kupujúcich taktiež asi nebude podľa Lörincza rásť, je prirodzené podľa neho očakávať spomalenie rastu úverov na bývanie aj bez zásahov NBS. „Pretože v roku 2019 by sme očakávali spomalenie rastu úverov bez ohľadu na kroky NBS a pokles tempa rastu úverov bol v januári relatívne mierny, nevieme jednoznačne povedať, že by NBS ovplyvňovala dopyt po úveroch. Viac nám povedia nasledovné mesiace,“ dodal Lörincz.

Kým vlani analytici očakávali, že v tomto roku ECB už sadzbu zvýši, dnešné odhady sú iné. „Európska centrálna banka sa vyjadrila, že svoje úroky pravdepodobne nezmení do konca roka 2019. Za predpokladu, že sa ekonomický rast v eurozóne už výraznejšie nespomalí, mohla by úroky prvýkrát zvýšiť v prvom štvrťroku 2020. Úroky komerčných bánk preto v tomto roku pravdepodobne výraznejšie neporastú,“ predpovedá Valachyová.

Hypotéky sú o polovicu lacnejšie ako v Česku

Slováci si tak naďalej môžu podľa analytičky užívať jedny z najlacnejších hypoték v Európe. Tie sú o polovicu lacnejšie ako v susednom Česku, Slováci platia dokonca menej ako v ekonomicky vyspelejšom Nemecku. To sa odzrkadľuje aj na cene nehnuteľností. „Ceny nehnuteľností stúpli vlani o 6 % a priblížili sa úrovniam spred krízy z roku 2008. Odvtedy však stúpla životná úroveň a disponibilné príjmy obyvateľov, takže rast cien je viac v súlade s fundamentmi ekonomiky. Predpokladáme, že tento rok sa rast cien spomalí aj kvôli sprísňujúcim sa opatreniam NBS,“ dodala Valachyová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSlovenská sporiteľňaTatra banka