Americká Snemovňa reprezentantov schválila dohodu, ktorá umožní Spojeným štátom požičať si viac peňazí. Stalo sa tak len niekoľko dní pred tým, ako má najväčšia svetová ekonomika začať splácať svoj dlh. Informuje spravodajský portál BBC.
Väčšina bola za navýšenie
Opatrenie prešlo Snemovňou bez problémov v pomere 314 hlasov ku 117. Senát musí o návrhu zákona hlasovať ešte tento týždeň, aby ho mohol podpísať prezident Joe Biden.
Predpokladá sa, že vláda narazí na svoj limit pôžičiek v pondelok 5. júna.
To ponecháva len malý priestor na chyby, keďže zákonodarcovia sa snažia zabrániť tomu, aby sa USA dostali do situácie, keď nedokážu splácať svoj dlh vo výške 31,4 bilióna dolárov, ktorý je základom globálneho finančného systému.
Spojené štáty dosiahli dohodu o zvýšení stropu pre štátny dlh, akcie v Ázii sa pohybovali vyššie
Dosiahnutie kompromisu
V stredu večer sa 165 demokratov pridalo k 149 republikánom a schválili 99-stranový návrh zákona o zvýšení dlhového stropu, vďaka čomu prešiel Snemovňou potrebnou jednoduchou väčšinou.
Keďže dolnú komoru Kongresu ovládajú republikáni a v hornej komore a v Bielom dome majú navrch demokrati, dohoda bola celé týždne nedosiahnuteľná, až kým prezident Biden a predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy cez víkend nedosiahli kompromis.
Spojené štáty sa môžu dostať do platobnej neschopnosti. Hrozí globálna finančná kríza?
Platobná neschopnosť ešte nenastala
„Ani jedna strana nedostala všetko, čo chcela – To je zodpovednosť vládnutia,“ vyhlásil prezident a poďakoval sa McCarthymu s tým, že rokoval v dobrej viere.
Dohoda pozastaví dlhový strop do 1. januára 2025 a ako v utorok uviedol nestranný rozpočtový úrad Kongresu, legislatíva by v priebehu desaťročia mala priniesť úspory vo výške 1,5 bilióna dolárov.
Platobná neschopnosť americkej vlády, ktorá sa dosiaľ nestala, by mohla vyvolať globálnu recesiu a stratu miliónov pracovných miest.