Slovensko spravilo rekordný obchod, na medzinárodných trhoch predalo naraz dlhopisy za 4 miliardy eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Graf
Ilustračné foto. pixabay.com

Slovensko predalo nové dlhopisy za 4 miliardy eur. Štát totiž v stredu vstúpil na medzinárodné kapitálové trhy s novou dvojitou emisiou 5-ročných a 12-ročných bondov, pritom z každej emisie predal cenné papiere za 2 miliardy eur.

Ako informuje Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), Slovensko tak realizovalo doteraz najväčšiu emisiu štátnych dlhopisov vydanú na medzinárodných kapitálových trhoch a ide zároveň aj o najväčší predaj štátnych dlhopisov v regióne strednej a východnej Európy v histórii.

Rekordný bol aj dopyt po slovenských bondoch, keď spolu dosiahol až vyše 15 miliárd eur.

Časť z emisií zostáva na domáce aukcie

Bondy sú pritom splatné 14. mája 2025, resp. 2032. Dlhopisy s kratšou splatnosťou s ročne vyplácaným kupónom vo výške 0,250 % p.a. sa predávali s prirážkou voči referenčnej swapovej krivke na úrovni 65 bázických bodov, s výnosom do splatnosti 0,350 % p.a. a emisnou cenou 99,505 %.

Dvanásťročné bondy s kupónom 1,000 % p.a. mali prirážku 110 bázických bodov, výnos do splatnosti 1,056 % p.a. a emisnú cenu 99,372 %. Obe emisie majú celkovú hodnotu 3 miliardy eur, z každej tak zostane ešte jedna miliarda na predaj v domácich aukciách.

Zapojili sa aj domáci investori

Nový päťročný slovenský dlhopis pritom podľa agentúry ARDAL nakúpilo 210 investorov. Štvrtina pochádzala zo Spojeného kráľovstva, štvrtina z Rakúska a Nemecka. Nasledovali krajiny Beneluxu a Škandinávia. Takmer polovicu sumy pri tomto dlhopise nakúpili správcovské spoločnosti, necelú štvrtinu banky a pätinu centrálne banky a oficiálne inštitúcie.

Dvanásťročný dlhopis smeroval predovšetkým do portfólií rakúskych a nemeckých investorov s podielom 33 %. Nasledovalo Spojené kráľovstvo, Francúzsko a 11 % z predaného objemu nakúpili aj investori zo Slovenska. Polovicu pri tejto emisie nakúpili rovnako správcovské spoločnosti, nasledovali banky, poisťovne a penzijné fondy a centrálne banky a oficiálne inštitúcie.

Mandát na vydanie novej dvojitej emisie mali bankové domy Barclays, Citi, Deutsche Bank, HSBC a VÚB banka/Banca IMI z Intesa Sanpaolo Group.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity