Súčasný systém osobných bankrotov podľa SLSP veriteľov reálne pripravuje o majetok.
Slovenská sporiteľňa (SLSP) ako jeden z najväčších poskytovateľov úverov v SR, má k systému osobných bankrotov niekoľko zásadných pripomienok. Konkrétne ide o to, že pre vymožiteľnosť práva predstavujú slovenské bankrotové pravidlá funkčnú brzdu a systém bankrotov je zneužiteľný, nastavený disproporčne, kedy zásadným spôsobom poškodzuje veriteľov. Systém tak podľa SLSP podporuje a nabáda k neplateniu dlhov a k páchaniu podvodov. Uviedol to vo štvrtok v reakcii na zverejnené údaje o bankrotoch od spoločnosti CRIF SK riaditeľ odboru právnych služieb SLSP Richard Földeš.
Oddlženie si treba zaslúžiť
„Oddlženie by malo byť zásluhové. Dlhy sa predsa majú plniť a oddlžiť by sa mal iba ten, kto to skutočne potrebuje, a to tak, že si oddlženie zaslúži, t.j. musí vyvinúť úsilie a zaplatiť rozumnú cenu zo svojho majetku a budúcich príjmov. Dnes sa môže dlžník oddlžiť bez toho, aby zaplatil hoci len jeden eurocent. A to bez ohľadu na to, či na to má alebo nemá – to nikto neskúma. Neexistuje žiadna kontrola, aby sa oddelili tí, ktorí to potrebujú a tí, ktorí nie, aby sa oddelili podvodníci od tých, ktorí k bankrotu pristupujú z objektívnych dôvodov,“ uviedol v reakcii Richard Földeš.
Súčasný systém osobných bankrotov podľa SLSP veriteľov reálne pripravuje o majetok. „Prejavuje sa to pri všetkých pohľadávkach – nielen tých, ktoré vznikli po zavedení tohto systému, ale aj tých, ktoré vznikli v minulosti. Veritelia si v dobrej viere nastavili riziko návratnosti poskytnutých prostriedkov. Preskúmali bonitu dlžníka a jeho schopnosť splatiť dlhy v budúcnosti. Tento systém im však budúcnosť odstrihol a veritelia sa proti tomu nemajú ako účinne brániť,“ pokračoval Földeš.
Bankrotov bude pribúdať
SLSP očakáva, že počet bankrotov bude na Slovensku rásť. „Očakávame, že vzhľadom na benevolentné pravidlá bude rapídne narastať počet bankrotov. Do bankrotu pôjdu aj tí, ktorí v žiadnej dlhovej pasci nie sú. Už dnes vidíme, že neplatia už aj tí slušní, pretože u svojich známych, priateľov, susedov vidia, že nemusia – vytvára sa lavínovitý efekt. Objavujú sa tiež nepoctivé zámery dlžníkov – prevody majetkov pred bankrotmi, upratanie majetku mimo, skrývanie majetku. Evidujeme aj prípady bankrotových podvodov ľudí, ktorí žiadajú o úver napriek tomu, že už sú v procese oddlžovania,“ dodal Földeš.
Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau, ktorá spravuje úverové registre bankových i nebankových inštitúcií, vo štvrtok informovala, že posledný februárový deň tohto roka zavŕšil dvojročné obdobie účinnosti legislatívnej zmeny v zákone o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá fyzickým osobám zvýšila dostupnosť oddlženia. Od 1. marca 2017 do 28. februára 2019 na Slovensku zbankrotovalo až 21 356 občanov. Za posledných 24 mesiacov predstavuje toto číslo až 87,66 % zo všetkých osobných bankrotov, ktoré boli v SR vyhlásené od roku 2006.
Vo februári zbankrotovalo 1 216 obyvateľov Slovenska
Vo februári tohto roku zbankrotovalo 1 216 obyvateľov Slovenska. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), ktorá spravuje úverové registre bankových i nebankových inštitúcií, v medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 18,29 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď v januári 2019 zbankrotovalo 1 141 dlžníkov, ich počet stúpol len o 6,57 %. Informovala o tom vo štvrtok spoločnosť CRIF SK.
Ako ďalej uviedla spoločnosť, posledný februárový deň tohto roka zavŕšil dvojročné obdobie účinnosti legislatívnej zmeny v zákone o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá fyzickým osobám zvýšila dostupnosť oddlženia. Od 1. marca 2017 do 28. februára 2019 tak na Slovensku zbankrotovalo 21 356 občanov.
Podľa analýzy spoločnosti CRIF SK počet osobných bankrotov za posledných 24 mesiacov predstavuje až 87,66 % zo všetkých osobných bankrotov, ktoré boli v SR vyhlásené od zavedenia tohto inštitútu oddlženia v roku 2006. „Od nadobudnutia účinnosti legislatívnej zmeny do konca februára 2019 vydali súdy 21 171 rozhodnutí o oddlžení vyhlásením konkurzu, čo predstavuje až 99,13 percenta z celkového počtu osobných bankrotov vyhlásených v tomto období. Pre formu splátkového kalendára sa rozhodlo iba 185 dlžníkov, čo je necelé percento,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.
Od marca 2017 jedinou oprávnenou inštitúciou, prostredníctvom ktorej dlžník môže podať návrh na oddlženie, je Centrum právnej pomoci (CPP). Centrum do februára 2019 zaznamenalo 27 471 žiadostí o právnu pomoc v agende osobných bankrotov (27 006 sa týkalo konkurzu a 465 sa týkalo splátkového kalendára). „V praxi to znamená, že kým v roku 2017 počet žiadostí v agende osobného bankrotu prevýšil ostatnú všeobecnú agendu CPP o dvojnásobok, v minulom roku to bolo až o štvornásobok,“ uviedla Zuzana Kubovičová poverená zastupovaním funkcie riaditeľa CPP.
Ako ďalej vyplýva z analýzy CRIF SK, z celkového počtu osobných bankrotov vyhlásených v priebehu posledných 24 mesiacov ich pripadalo na mužov 13 004 (60,89 %) a na ženy 8 352 (39,11 %). Najväčšou skupinou dlžníkov s osobnými bankrotmi boli spolu muži a ženy vo veku od 40 do 49 rokov s podielom 30,47 %, za nimi nasledovali tridsiatnici s podielom 26,51 %. Medzi mužmi, ktorí zbankrotovali v období od marca 2017 do konca februára 2019, malo 5,79 % dlžníkov vysokoškolské vzdelanie, medzi ženami malo vysokoškolské vzdelanie 5,22 % dlžníčok. V uvedenom období bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Banskobystrickom kraji – 5 548 a najmenej v Trnavskom kraji – 1 197.
Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, resp. leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.
Centrum právnej pomoci je štátna rozpočtová organizácia, zriadená zákonom o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi. Pôsobí od roku 2006.