Slovenská komora exekútorov (SKE) upozorňuje občanov, aby sa vo vrcholiacej predvianočnej nákupnej horúčke zbytočne nezadlžovali. Neuvážené dlhy podľa nich môžu viesť k vážnym finančným problémom, ktoré sa končia až exekúciou.
„Žijeme v ekonomicky ťažkých časoch konsolidácie verejných financií, ktorej opatrenia sa podľa očakávania odborníkov premietnu na budúci rok do vyšších cien a nižších reálnych príjmov slovenských občanov. V takejto novej realite môže byť pre ľudí problémom splácať nové dlhy, hoci sa ešte na konci tohto roka javia ako únosné,“ upozornil prezident SKE Miroslav Paller.
Neuvážené finančné záväzky môžu byť nebezpečné
Komora varuje, že tak dlhodobejšie úvery kvôli nákladným darčekom, ako aj rýchle a obvykle nevýhodné pôžičky na poslednú chvíľu na zabezpečenie štedrovečerného stola môžu byť na konci dňa mimoriadne nebezpečné.
Raj pre zákazníkov aj podvodníkov. Vianočné nákupy môžu byť rizikom, pozor si dávajte na viacero podvodných praktík
Túžba obdarovať či pohostiť svojich najbližších podľa Pallera nestojí za to, aby človek neuváženými finančnými záväzkami zobral na seba vážne bremeno do budúcnosti.
„Všetky dlhy totiž raz bude treba splatiť a veriteľov nebude zaujímať, že o ne dlžníci požiadali pod vplyvom emócií a v túžbe urobiť radosť svojim najbližším,“ upozornil Paller.
Môže sa to skončiť exekúciou
Ako ďalej vysvetlil, neodhadnutie schopnosti splácať dlhy môže dostať človeka do takzvanej dlhovej špirály, kedy splácanie jednej pôžičky prekrýva ďalšou, obvykle s ešte horšími podmienkami. To sa však môže skončiť až exekúciou.
„Ak sa už ľudia predsa len rozhodnú prevziať na seba pred Vianocami nové záväzky, mali by hľadať alternatívu, ktorá ich v budúcnosti čo najmenej finančne zaťaží,“ uviedla SKE.
Radšej banky ako nebankovky
Podľa Pallera je výhodnejšie vziať si úver z banky ako z nebankovej spoločnosti, ktoré majú nastavené menej prísne kritériá na bonitu klientov.
„Pri akomkoľvek úvere nie je najdôležitejším parametrom úroková sadzba, ale takzvaná Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), ktorá odráža všetky náklady na úver, vrátane rôznych poplatkov či poistenia. Pri spotrebných úveroch zaplatí občan na úrokoch tým menej, čím kratšiu dobu splácania si zvolí. Pri kreditných kartách sa zasa výrazne oplatí splatiť dlh v rámci bezúročného obdobia,“ odporúča Paller. SKE doplnila, že u exekútora nemusí skončiť len samotný dlžník, ale aj ručiteľ.
Odborník varuje pred neuváženým míňaním vianočných a koncoročných odmien, odporúča riadiť sa jednoduchým pravidlom
„Skúsenosti z našej dlhoročnej poradne pre občanov v exekúcii ukazujú, že ľudia neraz podceňujú záväzky, ktoré na seba preberajú v prípade ručenia za pôžičku. Vnímajú to ako priateľskú či rodinnú službu, viac formalitu ako hrozbu skutočného záväzku. Ostanú potom prekvapení, keď od nich veriteľ začne reálne požadovať splatenie dlhu za nesplácajúceho dlžníka,“ uzavrel Paller.