Súhrnný zisk penzijných spoločností sa medziročne zvýšil o 11 %.
Šesť dôchodkových správcovských spoločností (DSS), ktoré spravujú dôchodkové úspory v druhom pilieri, malo za prvý polrok tohto roka súhrnný zisk 12,8 mil. eur. Uvádza sa to v správe o stave a vývoji slovenského finančného trhu za prvý polrok tohto roka, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska (NBS). Súhrnný zisk penzijných spoločností sa medziročne zvýšil o 11 %. „Ziskovosť v sektore tak nadviazala na dlhodobý rastový trend, avšak jeho tempo bolo v porovnaní s predošlým rokom výrazne nižšie,“ tvrdí NBS.
Zlepšený hospodársky výsledok dôchodkových spoločností podľa centrálnej banky vyplýval najmä z výnosov z odplát a provízií, ktoré boli medziročne vyššie o 15 %. Rástli pritom výnosy za všetky druhy odplát. „V absolútnom vyjadrení bola najväčšia zmena zaznamenaná pri odplate za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde, ktorá sa v poslednom období stala pilierom ziskovosti v sektore,“ objasňuje NBS. Kladný hospodársky výsledok zaznamenali všetky DSS a päť z nich aj jeho medziročné zvýšenie.
V medziročnej výkonnosti dôchodkových fondov ku koncu prvého polroka tohto roka boli podľa centrálnej banky pomerne výrazné rozdiely. „Najlepšie priemerné nominálne zhodnotenie majetku vo výške 17,3 % priniesli indexové dôchodkové fondy, ktoré sú prakticky tvorené iba akciovými investíciami,“ uvádza sa v správe. Na opačnej strane boli dlhopisové dôchodkové fondy, ktorých priemerný výnos k 30. júnu tohto roka dosiahol 0,9 %. Akciové a zmiešané dôchodkové fondy zaznamenali výkonnosť 9,9 %, resp. 7,2 %.
Otvorenie piliera
Počas štvrtého otvorenia druhého penzijného piliera, ktoré trvalo od 15. marca do 15. júna tohto roka, využilo možnosť vstupu do tohto systému 23 645 osôb a 159 387 osôb svoje sporenie v druhom pilieri ukončilo. „Pohyby v rámci otvorenia systému prispeli najväčšou mierou k celkovej zápornej zmene počtu sporiteľov počas prvého polroka 2015 o viac ako 148 tisíc,“ informuje NBS. Ku koncu júna tohto roka zostalo v druhom pilieri 1 316 720 sporiteľov.