Strana Sloboda a Solidarita (SaS) spúšťa petíciu k druhému dôchodkovému pilieru. Petíciou chcú liberáli vyvinúť na politikov tlak, aby prestali ľudom rozkazovať, ako môžu narábať so svojimi peniazmi.
SaS tak reaguje na návrh zakázať sporiteľom nakladať s polovicou nasporených peňazí v druhom pilieri. SaS o tom informovala v tlačovej správe.
Neprijateľné prepisovanie zákonov
Liberáli upozorňujú na to, že poslanci NR SR za hnutia OĽaNO a Sme rodina pokračujú v neprijateľnom prepisovaní zákonov týkajúcich sa druhého piliera. Výsledkom má byť aj to, že sporiteľ v druhom pilieri už nikdy viac nemusí vidieť polovicu nasporených peňazí.
Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkov vzrástli o 254 miliónov eur, najviac pribudlo starobných penzií
„Ak máte druhý pilier, ľahko sa vám môže stať, že o časť svojich peňazí prídete. Parlament bude v najbližších dňoch totiž hlasovať o zákone poslancov za OĽaNO a Sme rodina, ktorý obsahuje aj zákaz nakladať až s polovicou nasporených peňazí v druhom pilieri,“ upozorňuje poslanec NR SR za SaS Peter Cmorej.
Ak podľa návrhu splníte podmienky na výber nasporených peňazí, budete si môcť vybrať iba polovicu z nasporenej sumy.
Ďalšie útoky populistov
„K druhej polovici sa nedostanete skôr, ako vo svojich 75 rokoch a aj tú vám poisťovňa rozráta na 12 až 15 rokov. Miesto riadnej nápravy tak druhý pilier čelí ďalším útokom populistov. Zvyšky koalície neprijateľne ohrozujú stámiliónové úspory Slovákov,“ tvrdí Cmorej.
Finančná pohoda na Slovensku ale aj v ostatných európskych krajinách je oslabená, a to najmä u žien
Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka je absolútne nezodpovedné, ako parlament nakladá s miliardami eur, ktoré patria sporiteľom a sú určené na vyplácanie dôchodkov.
„Súkromné vlastníctvo dôchodkových úspor bolo základným sľubom pri vzniku druhého piliera. Vyzývame preto všetkých poslancov, aby takúto zmenu nepodporili a prestali so zásadnými zásahmi tesne pred voľbami,“ dodal Sulík.