Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) znížila odhadovanú úroveň deficitu verejnej správy pre tento rok. Oproti aprílovej prognóze znížila odhad schodku o 196 mil. eur.
K medzimesačnému zlepšeniu prispelo podľa rady najmä pomalšie čerpanie bežných výdavkov štátneho rozpočtu oproti predpokladom predchádzajúcich odhadov. Deficit tak môže v tomto roku dosiahnuť 5,7 % HDP, resp. 7,39 mld. eur.
Nárast schodku
Pozitívna odchýlka od schváleného rozpočtu predstavuje 0,3 % HDP. To podľa rozpočtovej rady znamená, že riziko nedosiahnutia cieľa rozpočtu je nízke.
Koncentrácia konsolidácie až do druhej polovice volebného obdobia predstavuje riziko, upozorňuje rozpočtová rada
Na rozdiel od rozpočtovaného medziročného poklesu deficitu však rada odhaduje nárast schodku oproti roku 2023 o 0,8 percentuálneho bodu HDP, medziročné navýšenie deficitu predstavuje 1,4 mld. eur.
V porovnaní s odhadom vlády zverejneným 24. apríla v Programe stability na roky 2024 až 2027 je úroveň deficitu prognózovaná radou nižšia o 0,2 % HDP.
Vplyvy na saldo verejnej správy
Najvýraznejší pozitívny vplyv na saldo verejnej správy oproti rozpočtu tvorí podľa RRZ odhadované nižšie čerpanie bežných výdavkov štátneho rozpočtu. Rada na základe výsledku v roku 2023 a aktuálneho vývoja nepredpokladá nárast výdavkov na úrovne predpokladané v rozpočte.
Slovensko si požičalo ďalšie milióny, výnosová premiéra je podľa analytika vyššia
Naopak, negatívne riziko pre rozpočet podľa rady predstavujú opatrenia na energopomoc, keďže rozpočet sa spoliehal na financovanie cez eurofondy zaúčtované do deficitu v roku 2023.
Riziká vidí rada aj v daňových príjmoch, kde nižší výnos daní z práce vyplýva z pomalšieho rastu miezd v ekonomike oproti predpokladom rozpočtu.