Rast cien v apríli spomaľoval, štatistici však priznávajú komplikácie v zbieraní dát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nákup, obchod, košík, potraviny
Ilustračné foto. pixabay.com
  • aktualizované 14. mája 11:29

Inflácia na Slovensku spomaľuje. V apríli rast cien dosiahol 2,1 %, kým v marci inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien predstavovala 2,3 % a prvé dva mesiace tohto roka ceny rástli dokonca zhodne o 3 %. V priemere za prvé štyri mesiace tohto roka tak inflácia na Slovensku predstavovala 2,6 %. Medzimesačne v apríli oproti marcu ceny stagnovali, rovnako ako mesiac predtým.

Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR, ktorý však sám priznáva, že zisťovanie aprílových dát bolo výrazne ovplyvnené šírením koronavírusu. „Tradičné zisťovanie cien v teréne ovplyvnilo uzatvorenie predajní a prevádzok služieb a zastavenie terénnych zisťovaní. Nezistené ceny boli nahradené cenami z iných zdrojov, napr. webových stránok, telefonických a e-mailových dopytov, prípadne sa využili scanner data obchodných reťazcov,“ informujú štatistici s tým, že časť nezistených cien sa riešila použitím medzimesačného indexu z predchádzajúceho roka.

Zdraželo hlavne vzdelávanie

Podľa zverejnených údajov pritom ceny medziročne rástli najvýraznejšie vo vzdelávaní o 5 %. Potraviny a nealkoholické nápoje zdraželi o 4,3 %, rozličné tovary a služby o 3,8 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá, rekreácia a kultúra zhodne o 2,5 %, pošty a spoje o 2,1 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 2 %, reštaurácie a hotely o 1,8 %, zdravotníctvo o 1,3 % a alkoholické nápoje a tabak a odevy a obuv zhodne o 1,1 %. Klesli iba ceny v doprave o 5,9 %.

Medzimesačne vzrástli ceny za odevy a obuv o 1,3 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 0,7 %, zdražela tiež rekreácia a kultúra o 0,5 %, zdravotníctvo o 0,4 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácností a reštaurácie a hotely zhodne o 0,3 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá a vzdelávanie zhodne o 0,1 %. Klesli ceny v doprave o 3,6 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,7 % a rozličných tovarov a služieb o 0,2 %. Na marcovej úrovni ostali ceny za pošty a spoje.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v apríli dosiahla 2,1 %, pričom v marci to bolo 2,4 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v apríli 1,2 %, v marci bola na úrovni 1,7 %.

Ceny ropy klesajú

Podľa analytikov bola rozhodujúcim faktorom aprílového spomalenia inflácie klesajúca ceny ropy. Ako pripomína Ľubomír Koršňák z UniCredit Bank, cena ropy Brent sa medziročne prepadla až o takmer tri štvrtiny. „To sa zákonite musí prejaviť aj na cenovkách na slovenských benzínových pumpách. V dôsledku štandardného oneskorenia, ktoré sa zvyčajne pohybuje v rozsahu 2 až 4 týždňov sme v apríli pozorovali ešte len marcový pokles cien ropy. Napriek tomu ceny pohonných hmôt v priemere klesli o 8,2 %, pričom dynamika ich medziročného poklesu sa prehĺbila na takmer 18 %,“ uviedol analytik. Medzimesačnú infláciu tak ceny pohonných hmôt znížili takmer až o 0,3 percentuálneho bodu, medziročnú o 0,6 percentuálneho bodu. „Zlacňovanie cien pohonných hmôt, v dôsledku oneskorenia medzi cenou na svetových trhoch a koncovou cenou pre zákazníka na Slovensku, by pritom malo pokračovať minimálne ešte aj v úvode mája,“ dodal Koršňák.

Ako doplnili analytici z menového úseku centrálnej banky, ceny ropy reagovali na výrazný pokles svetového dopytu po prepade svetovej ekonomickej aktivity a zavádzaní obmedzení proti šíreniu nového koronavírusu. „Neskorá reakcia a obmedzenie ponukovej strany poslalo cenu ropy Brent na najbližších zopár mesiacov k dlhoročným minimám. Vývoj cien bude závisieť od rýchlosti zotavovania najväčších ekonomík,“ uvádza sa v komentári menového úseku Národnej banky Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR