Rast cien na Slovensku sa spomaľoval aj v júni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Ilustračné foto.| pixabay.com|Zdroj: Poštová banka
  • aktualizované 14. júla o 10:55

Rast cien na Slovensku sa naďalej spomaľuje. Inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien totiž v júni dosiahla na medziročnej báze 1,8 %, kým v máji bola na úrovni 2 %. Od začiatku roka tak inflácia už spomalila o 1,2 percentuálneho bodu. V priemere za prvý polrok spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne stúpli o 2,3 %. Medzimesačne v júni oproti máju ceny dokonca mierne klesli o 0,1 %, kým v máji rástli o 0,3 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

V medziročnom porovnaní stúpli najmä ceny rozličných tovarov a služieb o 4,6 % a vzdelávania o 4,5 %. Oproti vlaňajšiemu júnu zdraželi tiež potraviny a nealkoholické nápoje, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá a zdravotníctvo zhodne o 2,6 %, pošty a spoje o 2 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti, rekreácia a kultúra a reštaurácie a hotely zhodne o 1,8 % a alkoholické nápoje a tabak o 0,9 %. Klesli ceny v doprave o 5,4 % a odevov a obuvi o 0,2 %.

Oproti máju zdraželo hlavne zdravotníctvo

Medzimesačne v júni oproti máju sa zvýšili ceny v zdravotníctve o 1,2 %, zdraželi tiež rozličné tovary a služby o 1,1 %, doprava o 0,9 %, reštaurácie a hotely o 0,7 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,6 % a bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 0,1 %. Naopak klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,5 %, odevov a obuvi o 0,6 %, alkoholických nápojov a tabaku a rekreácie a kultúry zhodne o 0,4 % a ceny vzdelávania o 0,2 %. Ceny za pošty a spoje zostali na májovej úrovni.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v júni dosiahla 1,8 %, pričom v máji to bolo 2 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v júni 1,2 %, v máji bola na úrovni 0,9 %.

Rast cien potravín sa spomalil

Pod júnové spomalenie inflácie sa podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) podpísalo najmä výrazné zníženie dynamiky rastu cien potravín. „Zníženie cien zaznamenali najmä zelenina a mäso. Pri mäse odznieval ponukový šok. Ceny potravín by mohli aj v nasledujúcich mesiacoch pôsobiť tlmiaco na cenový vývoj,“ konštatovali v komentári. Naopak, krátkodobé dno už prekonali ceny pohonných látok, ktoré už v júni medzimesačne rástli a pôsobili proti výraznejšiemu spomaleniu inflácie. „V nasledujúcich mesiacoch predpokladáme postupný mierny rast cien pohonných látok,“ uvádzajú analytici NBS.

Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka je tak možné očakávať, že medziročná inflácia v júli už ďalej spomaľovať nateraz nebude. Infláciu by totiž mali podporiť spomínané drahšie pohonné hmoty a neočakáva sa už ani výraznejšie zlacňovanie pri potravinách. „Ceny potravín by mali síce sezónne zlacňovať aj v júli, avšak na rozdiel od júna už neočakávame, žeby to malo byť nad rámec tradičnej sezóny,“ uviedol s tým, že smerom k záveru roka by sa však rast spotrebiteľských cien mohol predsa len ďalej zmierňovať. V nasledujúcich mesiacoch by sa totiž do dopytovej inflácie mohol postupne čoraz viac premietať i slabší ekonomický rast a očakávané zvoľnenie silného rastu miezd v komerčnej časti ekonomiky, čo by mohlo ďalej podporiť dezinfláciu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR