Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v minulom roku 1 430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %, tempo jej rastu sa oproti roku 2022 zrýchlilo o dva percentuálne body.
Medziročný rast bol tak najvyšší od roku 2004. Reálne mzdy zostali v poklese, ktorý sa však utlmil na 0,7 %. V roku 2022 sa mzdy reálne znehodnotili až o 4,5 %, čo bol najprudší prepad za posledných 22 rokov. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Rast aj pokles miezd
Priemerné zárobky medziročne nominálne vzrástli vo všetkých 19 sledovaných odvetviach ekonomiky. Tempu inflácie však nedokázalo odolať stále ešte desať z nich. Reálne mzdy za celý minulý rok sa najviac znížili pracujúcim v umení, zábave a rekreácii, a to o 3,6 %.
Obchodné reťazce podľa analýz pomohli brzdiť infláciu, Slováci však míňajú na potraviny viac ako iné štáty
Naopak, najviac medziročne vzrástli reálne mzdy v činnostiach v oblasti nehnuteľností, o 3,2 %. Priemysel, ako najväčší zamestnávateľ, vykázal rast miezd medziročne o 10,1 % na 1 511 eur, reálne však mzdy mierne klesli o 0,4 %.
Najnižšia priemerná mzda v SR
Aj v minulom roku, podobne ako v predošlých rokoch, bola priemerná mzda nad celoslovenským priemerom iba v Bratislavskom kraji, kde dosiahla 1 751 eur. Vo všetkých ôsmich krajoch priemerný hrubý zárobok medziročne vzrástol. Súčasne mzdu vyššiu ako 1 300 eur na celoročnej úrovni zaznamenali až štyri kraje, a to Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky a Košický.
Analytici porovnali minimálnu mzdu v európskych krajinách a USA. Kde v rebríčku sa nachádza Slovensko?
Rok predtým to bol len región okolo hlavného mesta. Prešovský kraj však stále zostáva regiónom s najnižšou priemernou mzdou v SR na úrovni 1 111 eur. Reálne mzdy klesli v siedmich krajoch, najviac v Košickom, a to o 2,6 %. Len v Nitrianskom kraji zostala reálna mzda nezmenená.