Prenajímate byt či chatu cez Booking alebo Airbnb? Pred daniarmi sa už neskryjete, platí to aj pre vodičov Boltu a Uberu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Byt, bývanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prenajímatelia bytu či chaty cez Booking alebo Airbnb, ako aj ľudia jazdiaci pre Uber či Bolt sa od 1. januára budúceho roka pred finančnou správou už neskryjú.

Od nového roka sa totiž začína uplatňovať novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, podľa ktorej digitálne platformy musia automaticky poskytovať informácie o svojich klientoch daňovým úradom.

Informácie pôjdu automaticky

Týmto sa na Slovensku uvádza do praxe smernica, ktorá túto povinnosť pre digitálne platformy zavádza na území celej Európskej únie. V tlačovej správe o tom informovala poradenská spoločnosti Grant Thornton.

Slovensko sa doteraz vedelo dostať k informáciám o príjmoch ľudí a firiem cez digitálne platformy len priamym vyžiadaním, čo sa od začiatku budúceho roka zmení.

„Odteraz budú informácie o príjmoch ľudí a firiem z digitálnych platforiem budú prúdiť automaticky z platforiem jednotlivým členským štátom. Prvýkrát tak platformy ako Booking či Airbnb poskytnú finančnej správe údaje o príjmoch prenajímateľov bývania za rok 2023,“ uviedla daňová odborníčka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Szimonetta Rumanová.

Túto zmenu prináša európska smernica s pracovným označením DAC7, ktorú Slovensko zavádza do praxe.

Povinnosť pre viacero portálov

Od januára budúceho roka teda finančná správa bude mať k dispozícii údaje o prenájme bytov, domov či chát na krátkodobé aj dlhodobé bývanie, ako aj priestorov na prenájom.

Informačnú povinnosť budú mať aj všetky portály, cez ktoré ľudia či firmy predávajú služby a tovar či prenajímajú autá, bicykle či iné dopravné prostriedky.

Raz ročne dostane finančná správa aj informácie od platforiem pre zdieľanú ekonomiku a virtuálnych trhovísk s rôznym tovarom.

Cezhraničné daňové audity

Smernica zavádza aj takzvané cezhraničné daňové audity, čiže spoločné daňové kontroly finančných správ dvoch či viacerých krajín.

„Ak napríklad Slovák vlastní a prenajíma apartmán v rakúskom lyžiarskom stredisku a rakúsky daňový úrad má podozrenie na nekorektne odvedenú daň, požiada slovenské orgány o cezhraničnú daňovú kontrolu. Týmto spôsobom sa budú môcť obaja národní správcovia dane pozrieť na jeho príjmy,“ vysvetľuje Rumanová.

Slovenská finančná správa následne bude môcť výsledky spoločnej kontroly využiť pri kontrole priznaných daní z príjmu na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Szimonetta Rumanová
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRGrant Thornton