- Aktualizované 15:32 o stanovisko Slovenskej pošty.
Už sú to zhruba dve desaťročia, čo štát sprivatizoval všetky kľúčové slovenské banky. Prišli zahraniční akcionári a stali sa majoritnými vlastníkmi. Kým na konci roka 1998 tvorilo domáce základné imanie bez účasti zahraničného kapitálu v komerčných bankách zhruba 63 %, na konci roka 2001 to už bolo približne len 38 % s postupným poklesom. Dnes je to pod šiestimi percentami.
Na slovenskom trhu funguje asi 25 úverových inštitúcií. V štruktúre upísaného základného imania má aj tuzemské základné imanie len päť či šesť subjektov.
Aktuálne sa Slovenská pošta rozhodla predať svoj menšinový podiel v 365.bank. Akcie, ktoré sú k dispozícii na predaj, tvoria 1,49-percentný podiel na základnom imaní banky.
Stratové hospodárenie
O dôvodoch sa dá podľa generálneho riaditeľa Partners Investments Maroša Ovčarika len špekulovať. Medzi dôvody môže podľa neho patriť napríklad dlhodobo stratové hospodárenie Slovenskej pošty a snaha o konsolidáciu hospodárenia aj takýmito mimoriadnymi opatreniami. „Alebo vzhľadom na nízky akcionársky podiel a tým pádom veľmi limitovanú možnosť manažérsky ovplyvňovať chod banky tieto akcie predať ako strategicky menej významný majetok,“ domnieva sa investičný odborník.
Slovenská pošta je ako akciová spoločnosť so 100-percentnou účasťou štátu povinná predávať a nakupovať majetok či služby cez proces verejného obstarávania. Preto sa aj akcie 365.bank predávajú vo verejnom ponukovom konaní. V rámci neho majú záujemcovia možnosť predkladať ponuku na odkúpenie troch balíkov akcií. Na predaj je 2 060 akcií 365.bank s menovitou hodnotou jednej akcie 1 107 eur, ďalej je to 2 400 akcií za 1107 eur a 458 akcií za 1 107 eur za jednu akciu. Slovenská pošta o tom informovala s tým, že záujemcovia sa môžu hlásiť do 20. novembra.
„Mám za to, že do verejného ponukového konania sa môže prihlásiť občan aj firma a predložiť za seba záväznú ponuku. Keďže akcie 365.bank sa verejne neobchodujú, ide z môjho pohľadu skôr o dividendovú investíciu zameranú na vyplácanie výnosu z dosahovaného zisku,“ povedal analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Aj on skonštatoval, Slovenská pošta je dlhodobo v strate. „Preto predpokladám, že sa jednorazovým predajom snaží konsolidovať svoje hospodárske výsledky,“ uviedol pre SITA Búlik.
O kúpu prejavil záujem vlastník
K predaju sa však neskôr vyjadrila aj samotná Slovenská pošta. Ako uviedla vedúca odboru komunikácie a marketingu Jana Lukáčová, jedným z hlavných dôvodov je fakt, že v septembri majoritný akcionár banky deklaroval záujem o kúpu akcií 365.bank vo vlastníctve pošty. Pošta si nechala vypracovať nezávislé indikatívne stanovisko k odhadu trhovej hodnoty podielu 1,49 % akcií v 365.bank.
„Vzhľadom na hospodársku situáciu pošty je tu potreba krytia časti investičných nákladov na rok 2024. Tieto investície pomôžu pokračovať v transformačných krokoch pošty a prispejú k finančnej stabilizácií Slovenskej pošty v roku 2023 a súčasne k udržateľnosti pre rok 2024,“ uviedla Lukáčová. Samotná výška podielu, vyplácanie a objem dividend aj pozitívna kondícia bankového sektora dávajú podľa nej dobrý predpoklad, že pošta by pristúpila k transakcii v správnom čase s pozitívnym výsledkom.
Podiel domácich investorov rapídne klesol
Dôvodom, že podiel domáceho základného imania v bankách na Slovensku je taký nízky, bola privatizácia, ktorou slovenský bankový sektor prešiel koncom deväťdesiatych rokov a začiatkom milénia. Neskôr, po vstupe zahraničného kapitálu, podiel domácich investorov klesol ešte výraznejšie.
Privatizácia najväčšej slovenskej banky, Slovenskej sporiteľne, sa zavŕšila v apríli 2001, keď väčšinový podiel akcií prešiel z vlastníctva štátu na rakúsku Erste Bank. Druhou veľkou privatizáciou bola privatizácia Všeobecnej úverovej banky, dnešnej VÚB banky, ktorá sa ukončila v novembri 2001 podpisom zmluvy o kúpe majoritného podielu talianskou bankou IntesaBci, v súčasnosti Intesa Sanpaolo.
Štátu sa v tom období podarilo predať aj Investičnú rozvojovú banku, a to maďarskej banke OTP. Neskôr sa sprivatizovali aj menšie banky, ako napríklad Istrobanka, Poštová banka a Banka Slovakia.