PORADŇA: Letnú dovolenku financujte radšej z úspor a nie cez úver

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dovolenka, cestovanie, poistenie
pixabay.com

Leto a letné dovolenky patria k značnej finančnej záťaži pre každú rodinnú peňaženku.

Počasie a rozdané vysvedčenia nám napovedajú, že je tu čas dovoleniek a prázdnin. Viacerí z nás sa chystajú vycestovať niekam za oddychom. Láka nás najmä relax pri mori. No letné destinácie v zahraničí stoja viac peňazí než len ísť na chalupu. Leto a letné dovolenky patria k značnej finančnej záťaži pre každú rodinnú peňaženku.

Úvery na dlhodobú spotrebu

Vyplatiť dovolenku je lepšie z vlastných úspor než si na ňu brať úver. „Klientom odporúčame, aby si úvery brali na tovar resp. investíciu dlhodobej spotreby. Ak si totiž vezmú úver na dovolenku, zážitky z nej už budú dávno zabudnuté, avšak úver budú ešte stále splácať,“ povedala hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Podľa skúseností Slovenskej sporiteľne financujú Slováci dovolenky skôr z úspor. „V banke poskytujeme úvery zodpovedne a rovnako sa k zodpovednosti snažíme viesť aj našich klientov,“ skonštatovala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Splátky úverov by nemali podľa sporiteľne presiahnuť tretinu ich príjmov. Samozrejme, je vhodné prispôsobiť typ úveru jeho účelu a aj dobe využívania veci, ktorú si kupujem. Ak si niekto napríklad berie telefón na splátky, nemal by si kupovať nový, skôr než splatí ten starý. Obdobne to platí aj pri dovolenkách – ak si potrebujem na dovolenku požičať a chcem na ňu ísť aj o rok, mal by som byť schopný dovtedy svoj dlh splatiť.

Veľa ľudí žije na dlh

V prieskumoch dávnejšie až 10 % Slovákov priznalo, že si zvykne brať úver na dovolenku. Podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika je predpoklad, že toto percento medzičasom znovu stúplo. Tieto počty dokladá aj viac ako 900 tisíc ľudí z bankového a nebankového registra, ktorí aktuálne čerpajú spotrebný úver. „Je to alarmujúci počet ľudí, ktorí žijú na dlh kvôli spotrebnému tovaru aj dovolenkám. Zobrať si úver kvôli dovolenke je pritom veľká chyba a zbytočné riziko,“ povedal Búlik.

Úver by si človek mal brať len na úplne nevyhnutné veci, ako je napríklad bývanie. Úver je totiž záväzok splácať dlh bez ohľadu na okolnosti. Či je človek chorý, utrpí vážny úraz alebo ho prepustia z práce, musí splácať. Avšak pri všetkom, čo sa dá plánovať a riešiť pravidelným sporením aj po malých sumách, si netreba zbytočne požičiavať. To je prípad dovolenky.

Návod ako sporiť

Každý by si mal dopriať len takú dovolenku, na ktorú reálne má bez toho, aby si musel požičať. Aj keď krátky pobyt pri mori s rodinou vyjde na tisíc a viac eur, dá sa naň našetriť. „V ideálnom prípade odporúčam hneď po návrate z dovolenky začať sporiť na tú ďalšiu. Svojím klientom radím rozdeliť cenu dovolenky na jedenásť častí a odkladať si každý mesiac jednu časť sumy. Ideálne navýšenú aspoň o 10 %, keďže približne týmto tempom priemerne rastú z roka na rok ceny pobytov,“ poznamenal Búlik.

Tento postup má podľa neho dve zásadné výhody. Ak si výdavok na dovolenku človek rozpočíta na 11 dielov, okamžite vie, či si dovolenku môže zo svojej výplaty dovoliť. Ak nie, má ešte dostatok času hľadať si lacnejšiu alternatívu, napríklad vymeniť more za pobyt na Slovensku. A zároveň si upraviť sumu, ktorú si na dovolenku odkladá.

Ak si človek sporí na dovolenku, môže výrazne ušetriť nielen na úrokoch, ale napríklad si dokáže objednať first-moment pobyt za lepšiu cenu. Podstatné je nastaviť si sporenie a pravidelne si odkladať. Je to najlacnejší spôsob, ako si dopriať zaslúžený oddych s rodinou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OVB Allfinanz SlovenskoPoštová bankaSlovenská sporiteľňa