Hypotéka je úver, ktorý sa spláca desiatky rokov a nikto z nás nevie, aké budu naše príjmy či zdravie v budúcnosti. Poistenie schopnosti splácať úver však má podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika prísne podmienky a výluky. „Ak sa náhle ocitnete bez práce alebo ochoriete, vyhnite sa chybám, ktoré by vás mohli pripraviť o poistné plnenie z poistenia,“ doplnila Iveta Hudáková z portálu Finančný kompas.
Ak chcú niekoho prepustiť z organizačných dôvodov, Hudáková radí nepodpisovať dohodu so zamestnávateľom. Práve tento spôsob ukončenia pracovného pomeru patrí medzi výluky z poistenia úveru. „Peniaze z poistenia dostanete len v prípade, ak v dohode bude uvedené, že je to z organizačných dôvodov alebo ak zamestnávateľ porušil pracovnú zmluvu,“ informuje Hudáková.
Poistenie je na zváženie
Poistenie schopnosti splácať úver je podľa Búlika na zváženie v čase blížiacej sa recesie alebo krízy. Najmä ak človek pracuje v rizikových sektoroch ako automobilový priemysel, stavebníctvo či doprava, ktoré ako prvé reagujú na spomalenie ekonomiky prepúšťaním zamestnancov. „Je kľúčové, aby si človek bol presne vedomý toho, za akých okolností môže dostať od poisťovne vyplatené peniaze,“ povedal pre agentúru SITA Búlik.
Ak však podmienky dokáže klient dodržať, je to podľa Búlika finančne dostupný spôsob, ako pokračovať v splácaní hypotéky aj v prípade výpovede z práce. Napríklad tridsaťročný človek, ktorý pracuje v Bratislave a má mesačný príjem 1 500 eur, by pri poistnej sume tisíc eur mesačne platil poistné 18,40 eura.
Podmienky sú prísne
Na peniaze z poistenia kvôli strate zamestnania si môže klient podľa Hudákovej nárokovať až po uplynutí 90 dní od dojednania poistenia a pri poistení práceneschopnosti po uplynutí 30 dní. Aby klientovi poisťovňa uznala poistnú udalosť, musí byť nezamestnaný aspoň 60 dní. Poisťovne uplatňujú podľa Búlika aj karenčnú dobu od troch do šiestich mesiacov. Takisto doba vyplácania poistného plnenia sa pohybuje v rozpätí šesť až dvanásť mesiacov. Poisťovne sa tiež líšia v počte poistných udalostí, ktoré si možno uplatniť v rámci jednej zmluvy.
Podľa Búlika je nevyhnutné, aby si človek vytvoril v dobrých časoch čím skôr likvidnú finančnú rezervu. „Odporúčam nasporiť si na bankovom účte rezervu vo výške 6-mesačných pravidelných výdavkov vrátane splátky hypotéky, platieb za bývanie, stravu, dopravu, školné a podobne. To je kľúčové opatrenie pre prípad straty zamestnania, ktoré okamžite pomôže prekonať výpadok príjmu,“ radí Búlik.