Slovenskí podnikatelia pri hodnotení prvého polroka tohto roka vnímajú najväčšie zhoršenie situácie v oblasti stability cien. Vyjadrilo sa tak 94 % opýtaných.
Neefektívne hospodárenie štátu
Druhé najväčšie zhoršenie nastalo podľa 85 % opýtaných podnikateľov v udržateľnosti verejných financií a efektívnosti hospodárenia štátu.
Viac ako 36 % z nich dokonca hodnotí tento posun ako extrémny, čo je najvyššia hodnota spomedzi pätnástich skúmaných oblastí. Vyplýva to z indexu podnikateľského prostredia Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Treťou oblasťou, v ktorej sa situácia za prvých šesť mesiacov tohto roka posunula smerom k horšiemu, je podľa prieskumu politická kultúra a funkčnosť politického systému. Vyjadrilo sa tak 84 % respondentov.
Odbúravanie korupcie na úradoch
Sedemdesiatštyri percent opýtaných podnikateľov pociťuje za uplynulé obdobie aj zhoršenie v oblasti stability dodávok a kvality výrobných vstupov, päťdesiattri percent respondentov v dostupnosti kvalifikovanej pracovnej sily či v prístupe k finančným zdrojom, ako sú úvery.
Najvýraznejšie zlepšenie situácie v prvej polovici tohto roka vnímajú podnikatelia v oblasti úrovne korupcie na úradoch, čo uviedlo 26 % respondentov.
Nasleduje funkčnosť štátnych inštitúcií, kde sa situácia posunula smerom k lepšiemu podľa názoru 21 % účastníkov prieskumu. Zlepšenie nastalo podľa nich aj v oblasti byrokracie, prieťahov v konaní na úradoch a výkazníctve, to uviedlo 18 % opýtaných.
Pri hodnotení oblasti výkonnosti, produktivity a ziskovosti ich podnikov boli odpovede proporcionálne rozdelené medzi zhoršenie, zlepšenie a žiadna zmena. V ostatných hodnotených oblastiach nevnímajú podnikatelia väčšinou žiadnu zmenu.