Počet sporiteľov v treťom pilieri presiahol miliónovú hranicu, ich vklady dosahujú takmer 3,8 miliardy eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sporenie na dôchodok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V apríli 2024 aktuálny počet účastníkov v treťom pilieri presiahol miliónovú hranicu. Záujem o systém doplnkového dôchodkového sporenia rastie v ostatných rokoch čoraz vyšším tempom.

V uplynulých piatich rokoch tak pribudlo 200-tisíc účastníkov, čo predstavuje takmer štvrtinu tretieho piliera. V roku 2024 zaznamenávajú doplnkové dôchodkové spoločnosti mesačne priemerne osemtisíc až deväťtisíc nových zmlúv. Do tretieho piliera vstupujú najmä ľudia vo veku od 25 do 40 rokov.

Ľudia k životu pristupujú zodpovedne

„Vnímame to tak, že ľudia na Slovensku si čoraz intenzívnejšie uvedomujú, že výšku budúceho dôchodku a komfort v starobe majú vo vlastných rukách. K svojmu životu pristupujú zodpovedne aj tým, že si sporia v treťom pilieri,“ vyhlásil prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností Martin Višňovský.

Systém doplnkového dôchodkového sporenia napĺňa svoj účel už 28 rokov na Slovensku. Viac ako 38 tisíc účastníkov v treťom pilieri aktuálne poberá dôchodkové dávky, pričom od roku 2006 vyplatili správcovia úspor takmer dve miliardy eur.

Hodnota spravovaného majetku v treťom pilieri  k 10. máju presahuje  3,7 miliardy eur. V päťročnom porovnaní, keď objem majetku v roku 2018 siahal na métu dve miliardy eur, sa aktuálna hodnota úspor zvýšila o 85 percent.

Nezastupiteľnú úlohu majú zamestnávatelia

Odplata za správu majetku v roku 2024 je podľa ADDS maximálne 1,05 percenta z priemernej čistej hodnoty majetku vo fonde. Nezastupiteľnú úlohu v doplnkovom dôchodkovom sporení majú zamestnávatelia.

„Dobrou správou pre tretí pilier aj zamestnancov je fakt, že príspevky zamestnávateľov na doplnkové dôchodkové sporenie neustále rastú,“ uvádza Asociácia DDS. Aktuálne viac ako trom štvrtinám účastníkov v treťom pilieri, ktorí si v roku 2024 platia príspevky, prispieva aj zamestnávateľ. Ich priemerný príspevok je tak spolu 63 eur mesačne.

Táto suma je vyššia ako mesačný príspevok do druhého piliera z priemernej mzdy, čo zvyšuje váhu dobrovoľného sporenia na celkovom dôchodkovom zabezpečení. Súčasné zníženie podielu kapitalizačného piliera a nepriaznivá demografická situácia na Slovensku tak budú význam doplnkového dôchodkového sporenia v dôchodkovom systéme stále zvyšovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Višňovský
Firmy a inštitúcie Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS)