Tomáš nestíha vláde predložiť zvýšenie minimálnej mzdy, RÚZ považuje návrh za zbytočnú ranu pre podniky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Erik Tomáš
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš. Foto: archívne, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Republiková úniá zamestnávateľov (RÚZ) považuje návrh ministerstva práce o navyšovaní mesačnej minimálnej mzdy na 60 % za škodlivý a znižujúci konkurencieschopnosť slovenských podnikov.

Podľa zamestnávateľov prichádza v obzvlášť nevhodnom čase keď sú hlavní obchodní partneri Slovenska v recesii, alebo do nej smerujú. Tento trend podľa RÚZ pritom reflektujú aj dáta zo slovenskej ekonomiky, a to napríklad v oblasti priemyselnej produkcie.

Zbytočná rana

„Vzhľadom na stav verejných financií je možné predpokladať negatívne dopady konsolidácie verejných financií, ktorá s vysokou pravdepodobnosťou prinesie ďalší rast daňového a odvodového zaťaženia. Návrh tak bude ďalšou a v tomto prípade úplne zbytočnou ranou pre konkurencieschopnosť slovenských podnikov,“ uvádza sa v stanovisku Republiky únie zamestnávateľov.

Konfederácia odborových zväzov SR predložený návrh rezortu práce podporuje, žiada však splnenie svojich pripomienok.

„Podporujeme takto nastavené určenie minimálnej mzdy pre Slovenskú republiku, zároveň sme radi, že zostáva v zákone o minimálnej mzde zachovaná možnosť pre sociálnych partnerov dohodnúť sa na výške minimálnej mzdy, tá je prednostná, na tom trvala aj samotná európska komisia a sociálni partneri na európskej úrovni, aby dohoda sociálnych partnerov mala prednosť pred akýmikoľvek inými zásahmi, napríklad z prostredia vlády alebo pred nastavením automatu tak, ako to umožňuje naša legislatíva,“ uviedla prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

Zákon sa nestíha predložiť

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR oznámil, že zákon vzhľadom na proces nebude predložený na júnovú schôdzu.

„Nestíha sa predložiť na stredajšie rokovanie vlády, keďže len zajtra k nemu zasadne legislatívna rada vlády, a je potrebné zapracovať aj pripomienky. Očakávame, že tento zákon bude v parlamente, až na septembrovej a následnej na októbrovej schôdzi. Musí to byť, lebo v balíku týchto zákonov máme aj transpozičné veci, ktoré musíme do novembra 2024 prijať,“ vyhlásil Erik Tomáš.

Týmto posunutím sa podľa jeho slov vytvára priestor na ďalšie rokovania. Minister však vyhlásil, že jeho rezort trvá na pôvodnom znení zákona, no napriek tomu je otvorený ďalšej komunikácii so zástupcami zamestnávateľov.

Nová minimálna mzda podľa nového automatu by mala platiť od 1. januára 2026.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik TomášMonika Uhlerová
Firmy a inštitúcie Hospodárska a sociálna rada SRKonfederácia odborových zväzov SR (KOZ)MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRRUZ Republiková únia zamestnávateľov