V prvom štvrťroku tohto roku zbankrotovalo 2 309 obyvateľov Slovenska. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, v medziročnom porovnaní to predstavuje nárast takmer o 85 percent.
V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom však ide o pätinový pokles. V samotnom marci bolo na Slovensku vyhlásených 843 osobných bankrotov.
Ľuďom pomohli vládne opatrenia
„Dôvodom tak výrazne nižšieho počtu osobných bankrotov v prvom štvrťroku minulého roka boli na jednej strane vtedajšie vládne obmedzenia v súvislosti s bojom proti pandémii koronavírusu a na druhej strane aj prísnejšie legislatívne podmienky, keď začalo platiť, že o osobný bankrot môže požiadať iba dlžník s minimálne rok trvajúcou exekúciou,“ objasnila hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.
Zbankrotovalo viac žien ako mužov
Z celkového počtu osobných bankrotov vyhlásených v minulom mesiaci ich pripadalo na mužov 518 a na ženy 325. Medzi mužmi malo iba 2,32 percenta dlžníkov vysokoškolské vzdelanie.
Najväčšou skupinou dlžníkov boli v tomto prípade tridsiatnici s 30,13 percentami. Najviac bankrotov sa pritom evidovalo Prešovskom kraji a potom v Banskobystrickom a v Nitrianskom kraji.
CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.