O malý konkurz požiadajú ešte stovky Slovákov, môže za to aj tretia vlna pandémie koronavírusu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peňaženka, kalkulačka, kreditné karty
Platobná karta je ešte stále najpopulárnejšou formou bezhotovostných platieb. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Do konca septembra tohto roka o takzvaný malý konkurz požiadalo 5 501 ľudí. Podľa analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet je to výrazne menej ako rok predtým.

Aj napriek tomu, že počet osobných bankrotov je stále vysoký, doposiaľ ide podľa analytičky firmy Petry Štěpánovej o jedno z najnižších čísiel.

Dosahuje úroveň roka 2017, keď vláda umožnila ľuďom jednoduchšie a lacnejšie sa zbaviť svojich dlhov. Odvtedy čísla rapídne stúpali.

Kríza spojená s COVID-19

O osobné bankroty v tomto roku ľudia najviac žiadali v letných mesiacoch, keď sa mesačne počty pohybovali nad 800.

Viac o téme: Koronavírus

Najčastejšie sa oň hlásili obyvatelia Nitrianskeho kraja (928), Banskobystrického kraja (878) a Prešovského kraja (814), najmenej, naopak, z Bratislavy a okolia (468). Poradenská spoločnosť predpokladá, že do konca roka ešte počet žiadostí o oddlženie stúpne.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Mnoho ľudí totiž postihla kríza spojená s ochorením COVID-19. „Nakoľko sa blíži tretia vlna pandémie, dá sa očakávať, že o malý konkurz požiadajú ešte stovky Slovákov. Avšak zároveň neočakávame, že čísla dosiahnu úroveň minulého roka,“ hovorí Štěpánová.

Rekordný rok 2020

Vlaňajšok bol podľa Štěpánovej rekordný. O zbavenie sa dlhov vtedy požiadalo 10 566 fyzických osôb. To napríklad od roku 2016, keď ešte legislatíva neumožňovala rýchle a lacné oddlženie, predstavovalo nárast o viac ako 1 000 percent.

Inštitút osobného bankrotu sa na Slovensku zaviedol v marci 2017, keď umožnil Slovákom jednoduchšie a lacnejšie zbavenie sa svojich dlhov. Ľudia majú pri ňom dve možnosti. Buď v prípade konkurzu odovzdajú na oddlženie svoj majetok, alebo si zvolia formu splátkového kalendára, keď v naplánovaných obdobiach splácajú nariadenú sumu.

Osobným bankrotom sa podľa Dun & Bradstreet nedá zbaviť všetkých dlhov, ako je povinnosť uhradiť výživné či mzdy zamestnancom.

Možnosť osobného bankrotu bola u nás možná od roku 2005. Takzvaný malý konkurz však bol podľa Štěpánovej pre veľké množstvo ľudí nedostupný z finančného hľadiska, pretože na jeho vyhlásenie bolo nutné mať majetok aspoň vo výške 1 650 eur, čo po novele už nie je nutné.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Petra Štepánová
Firmy a inštitúcie Dun & Bradstreet