V druhom štvrťroku tohto roka bolo na Slovensku vyhlásených 2 834 osobných bankrotov. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), ktorá spravuje úverové registre bankových a nebankových inštitúcií, je to o 22,06 % menej než v predchádzajúcom štvrťroku. V medziročnom porovnaní v druhom štvrťroku zbankrotovalo až o 34,67 % dlžníkov menej, konštatuje spoločnosť v správe, ktorú poskytla agentúre SITA.
Koronavírus pribrzdil vyhlasovanie bankrotov
„Za poklesom osobných bankrotov v druhom štvrťroku 2020 môžeme skôr hľadať pre koronavírus obmedzené pracovné kapacity ľudí, ktorí sa na celom procese vyhlásenia osobných bankrotov podieľajú od pracovníkov kancelárií Centra právnej pomoci, ktorí žiadosti prijímajú a spracúvajú, až po sudcov jednotlivých súdov, ktoré osobné bankroty vyhlasujú,“ povedala Jana Marková, hlavná analytička CRIF SK. „Predpokladáme, že dôsledky pandémie koronavírusu sa v štatistikách osobných bankrotov pri nových dlžníkoch prejavia najskôr koncom roka 2021 alebo až v roku 2022,“ dodala.
V júni bolo na Slovensku vyhlásených 816 osobných bankrotov, čo v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom bol pokles o 22,65 %. V medziročnom porovnaní sa počet osobných bankrotov v júni znížil až o 42,94 %. Najviac osobných bankrotov bolo v júni vyhlásených v Bratislavskom kraji (203) a najmenej v Žilinskom kraji (55). Od roku 2006, kedy začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca júna 2020 zbankrotovalo 44 642 dlžníkov.