Počet bankrotujúcich Slovákov sa výrazne znížil, za poklesom môže stáť aj pandémia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bankrot
Foto: Ilustračné foto: financnitrgi.com

V prvom štvrťroku zbankrotovalo 1 250 Slovákov. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, v medziročnom porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka s 3 636 osobnými bankrotmi to predstavuje pokles o 65,62 percenta.

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, keď od októbra do decembra 2020 zbankrotovalo 2 745 dlžníkov, ich v prvej štvrtine tohto roka bolo o 54,46 percenta menej.

Minimálne ročná exekúcia

V januári zaznamenali najnižší počet osobných bankrotov za predchádzajúcich 44 mesiacov, po februárovom náraste marec priniesol ešte nižší počet oddlžených občanov.

„Predpokladáme, že dôvodom tohto poklesu sú vládne obmedzenia v súvislosti s bojom proti pandémii koronavírusu a prísnejšie legislatívne podmienky, keď o osobný bankrot môže požiadať iba dlžník s minimálne rok trvajúcou exekúciou,“ uvádza hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

V samotnom marci bolo na Slovensku vyhlásených 284 osobných bankrotov pri medziročnom poklese o 75,3 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď vo februári 2021 zbankrotovalo 669 dlžníkov, je to pokles o 57,55 percenta.

Zbankrotovali už desaťtisíce Slovákov

Údaje spoločnosti menej osobných bankrotov zaznamenali iba v prvých piatich mesiacoch roku 2017 a v predchádzajúcich rokoch 2006 až 2016. „Vtedy však platila iná, ešte pôvodná legislatívna úprava, a bankroty dosahovali v jednotlivých mesiacoch len dvojciferné hodnoty,“ vysvetľuje Marková.

Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF SK vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca marca 2021 zbankrotovalo už 50 671 obyvateľov Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF SK