Platobné platformy, ako PayPal, Apple Pay či Google Pay, využíva na Slovensku 38 % ľudí. Rovnako skončili Česi, najmenej tieto platformy využívajú Srbi, a to s podielom 19 %. V roku 2017 bola len necelá štvrtina Slovákov, ktorí využívali platobné platformy. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre skupinu Erste zrealizovala spoločnosť IMAS International počas septembra tohto roka.
Slováci podľa prieskumu čoraz častejšie využívajú internetbanking či mobilné bankovníctvo. Aktuálne internetové bankovníctvo na Slovensku využíva 78 % Slovákov. Pred nami skončila Česká republika, kde online bankovanie využíva 80 % obyvateľov. Zo sledovaných krajín výrazne menej využívajú túto službu Maďari s podielom 49 %, Chorváti s podielom 45 %, Srbi s 36 % či Rumuni s 33 %.
Dôraz na bezpečnosť
Čoraz väčší záujem o využívanie služieb internetového bankovníctva kladie podľa Slovenskej sporiteľne aj dôraz na jeho bezpečnosť. Klienti by mali byť obozretní a mali by si osvojiť zásady bezpečnej práce s internetovým bankovníctvom. Je potrebné byť opatrný pri otváraní príloh alebo neznámych odkazov a e-maily od neznámych osôb vôbec neotvárať. Taktiež by si klienti nemali inštalovať aplikácie z neznámych zdrojov a dávať neznáme rozšírenia do internetového prehliadača.
Na počítač, notebook, tablet, mobilný telefón je dobré si pravidelne inštalovať bezpečnostné aktualizácie a pripájať sa len z overených sietí. Heslo do služieb elektronického bankovníctva je nutné si pravidelne meniť a nepoužívať rovnaké heslo v iných aplikáciách a internetových stránkach, najmä v sociálnych sieťach.