Systém štátnej pokladnice sa upraví. Parlament totiž schválil novelu zákona o Štátnej pokladnici. Cieľom je navrhovanými zmenami zosúladiť právnu úpravu s potrebami aplikačnej praxe. Súčasná právna úprava už podľa ministerstva financií pre dynamiku technického pokroku nezohľadňuje aktuálny stav.
Matovičove zmeny v rozpočte aj s novými detailmi v parlamente prešli
Novela predovšetkým zohľadňuje poznatky získané pri odvádzaní prebytku osobitného účtu Štátnej pokladnice do príjmov štátneho rozpočtu.
Rezerva až do výšky 100 %
Upravuje sa vymedzenie preddavku odvádzaného v prípade kladného zostatku osobitného účtu, pretože rezerva, o ktorú je znížený, sa netvorí iba na vyplatenie úrokov, ako je to uvedené v pôvodnom znení, ale aj na financovanie všetkých výdavkov osobitného účtu.
Cieľom je, aby v prípade neočakávaného nárastu výdavkov osobitného účtu počas kalendárneho roka, mohla Štátna pokladnica tvoriť rezervu až do výšky 100 % zostatku osobitného účtu. Pričom na konci kalendárneho roka Štátna pokladnica odvedie kladný zostatok osobitného účtu v plnej výške do príjmov štátneho rozpočtu.
Kollár: Ak budeme vedieť doručovať pomoc občanom, tak ideme ďalej aj v rozpočtovom provizóriu
Agentúra aj ako autonómny objekt
V novele sa ďalej spresňujú ustanovenia týkajúce sa postavenia Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity. Má tak byť s ohľadom na viaceré skutočnosti, a to najmä vzťah k Ministerstvu financií Slovenskej republiky, uzatváranie transakcií s finančnými nástrojmi, ktoré zahŕňajú finančné operácie aj obchody, spätné odkúpenie a predčasné splácanie štátneho dlhu, či uzatváranie transakcií vo vzťahu k účtom klienta Štátny dlh.
Agentúra nemusí pôsobiť výlučne len ako splnomocnenec ministerstva, ale aj ako samostatný a autonómny subjekt. Ide o zefektívnenie procesov vo vzťahu k investorom a účastníkom finančného trhu.