V druhom štvrťroku tohto roku zbankrotovalo 2 545 Slovákov. Ako ďalej vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF SK, v medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o takmer 39 %. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zase zvýšenie o viac ako 10 %. V samotnom júni aktuálneho roku bolo na Slovensku vyhlásených 862 osobných bankrotov.
„Zbankrotovalo 107 ľudí s trvalým pobytom na obecných, miestnych, mestských úradoch alebo na virtuálnych adresách, z nich mužov bolo 75 a žien 32. Celkovo ľudia bez domova predstavujú podiel až 12,62 percenta z celkového počtu osobných bankrotov. Zároveň sme medzi bankrotujúcimi dlžníkmi zaznamenali dve rodinné väzby,“ uviedla k údajom za minulý mesiac hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.
V júni bolo pritom vyhlásených 848 konkurzov a 14 dlžníkov sa rozhodlo pre oddlženie formou splátkového kalendára. Z celkového množstva osobných bankrotov bolo takmer 93 % vyhlásených na na majetok nepodnikateľov. V uplynulom mesiaci podľa údajov CRIF SK najviac bankrotovali muži tridsiatnici a ženy štyridsiatničky. Z regionálneho pohľadu bolo najviac bankrotov vyhlásených v Banskobystrickom kraji, najmenej naopak v Žilinskom kraji.
CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.