Organizácie cestovného ruchu považujú 23-percentnú DPH na ubytovanie za likvidačnú, regióny sa obávajú nárastu šedej ekonomiky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hotel, izba, rekreácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podnikatelia v cestovnom ruchu aj organizácie cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách a na Liptove považujú informácie o uvalení 23 % DPH na ubytovanie za likvidačné. Poukázali na to, že DPH sa prirodzene premietne do cien a tým sa zníži konkurencieschopnosť Slovenska voči krajinám V4 a iným turistickým destináciám.

Regióny sa tiež obávajú nárastu šedej ekonomiky v službách cestovného ruchu. Uviedli to v stredu zástupcovia podnikateľov a aktérov v cestovnom ruchu v daných regiónoch počas tlačového brífingu v Starom Smokovci.

Ubytovanie je kľúčové

Ako pripomenula výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková, ubytovanie je kľúčové z hľadiska spotreby návštevníkov v turistickej destinácii.

Základným vkladom pre činnosť organizácií cestovného ruchu a rozvoj samospráv je ubytovanie a vybraná daň z ubytovania. Jej nižší výber znamená menej peňazí do rozpočtu OOCR, nižšie čerpanie na aktivity v regióne, nižšiu atraktivitu destinácie a v konečnom dôsledku nižšiu návštevnosť,“ skonštatovala. Zároveň upozornila, že výkonnosť Slovenska stále nedosahuje výsledky roku 2019.

Navýšenie sadzby DPH na dvojnásobok by nás nenávratne vzdialilo od cien v susedných krajinách. Výsledky dopadovej štúdie ukazujú, že dramatické navýšenie DPH na ubytovanie, by vzhľadom na pokles v počte prenocovaní, viedlo k výpadku vybratej miestnej dane na celom území Slovenska vo výške 8,3 milióna eur za rok,“ povedala.

Slabšia návštevnosť

Destinácie vnímali už v júli tohto roku slabšiu návštevnosť, počas leta preto pristúpili aj k analýze cien ubytovacích zariadení v porovnaní s tradičným trhom V4.

Výsledky ukázali, že ak penzióny ešte majú porovnateľné ceny s Maďarskom či Poľskom, pri trojhviezdičkových hoteloch máme porovnateľné ceny už iba s Českom. Pri štvorhviezdičkovom štandarde už nevieme konkurovať žiadnej z krajín V4 ani pri terajšej 10 % sadzbe DPH na ubytovanie,“ priblížila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Darina Bartková.

V porovnaní s Maďarskom je tak Slovensko v tomto smere podľa jej slov o 27 % drahšie a oproti Poľsku o 7 %. Bartková tiež poukázala na vyspelé ekonomiky, ktoré majú DPH na služby omnoho nižšiu.

Nárast šedej ekonomiky

Regióny sa obávajú aj nárastu šedej ekonomiky. V dôsledku dramatického nárastu DPH, ktorá automaticky zníži konkurencieschopnosť cestovného ruchu Slovenska, a tlaku na rast nelegálneho ubytovania, sa podľa zástupcov cestovného ruchu zníži výber daní. Podiel cestovného ruchu na HDP krajiny tak bude podľa nich iba klesať.

Mnohí z nás ešte dodnes bojujú so splácaním covidových úverov, odložených sociálnych odvodov či neuhradených faktúr za energie,“ opísal v stredu predseda predstavenstva Združenia cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách Matej Matejka.

Vysoký podiel mzdových nákladov

Podnikatelia podľa neho okrem iného bojujú za zvýšenie počtu kartových transakcií, za znižovanie daňovej medzery či zvýšenie atraktívnosti zamestnávateľov v cestovnom ruchu.

Cestovný ruch, predovšetkým hotelierstvo a gastronómia, majú už dnes vysoký podiel mzdových nákladov na celkovom obrate. Keďže mzdy nie sú odpočítateľnou položkou DPH, tak je výsledok odvodu DPH v cestovnom ruchu vždy vyšší ako v iných odvetviach. Tie majú náklady na mzdy percentuálne omnoho nižšie ako cestovný ruch, preto vyššiu DPH až tak markantne nepocítia,“ skonštatoval.

Plán konsolidácie

Vláda predstavila plán konsolidácie, ktorý zahŕňa úpravu sadzieb DPH, v polovici septembra. Pôvodne plánovaný presun DPH v gastre do zvýšenej sadzby 23 percent zmenili a nakoniec klesne na 5 percent. Naopak, práve DPH na ubytovacie služby bude zvýšená na 23 percent namiesto pôvodne plánovaných 5 percent.

Zavedenie DPH na ubytovacie služby v navrhovanej výške odmietajú zamestnávatelia združení v Zväze cestovného ruchu Slovenskej republiky (ZCR SR), Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) a Bratislava Hotels Association (BHA).

Upozorňujú, že zavedenie dvojnásobnej sadzby dane pochová cestovný ruch na Slovensku. Podľa generálneho manažéra AHRS Martina Novotného pôjde o druhú najvyššiu sadzbu DPH na ubytovanie zo všetkých členských štátov Únie, vyššia je už iba v Dánsku, a to 25-percentná.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Darina BartkováLucia BlaškováMartin Novotný
Firmy a inštitúcie AHRS Asociácia hotelov a reštaurácií SlovenskaEU Európska úniaOblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) LiptovOblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Vysoké TatryZdruženie cestovného ruchu Vysoké TatryZväz cestovného ruchu SR