Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš v súčasnosti nevie, aká je budúcnosť druhého piliera. Povedal to pre tlačovú agentúru SITA. Podľa jeho slov budúcnosť druhého dôchodkového piliera závisí od budúcnosti celého dôchodkového systému.
Koalícia sa podľa neho v programovom vyhlásení vlády zaviazala, že zhodnotí efektivitu a prínos celého dôchodkového systému a jedným z kľúčových kritérií bude schopnosť dôchodkového systému poskytovať udržateľným spôsobom férové dôchodkové zabezpečenie.
Výkonnosť celého dôchodkového systému
„Ústava hovorí, že štát je povinný zabezpečiť primerané hmotné zabezpečenie v starobe, a že súčasťou systému, ktorým toto máme zabezpečovať, je dôchodkový systém povinne založený na dvoch pilieroch. My sa nemôžeme a odmietame sa pozerať na jednotlivé piliere separátne, pretože v skutočnosti my hodnotíme výkonnosť celého dôchodkového systému,“ uviedol Ondruš.
Zníženie príspevku do druhého piliera spôsobí nižšie dôchodky, odborníci odporúčajú alternatívnu formu sporenia
Výkonnosť je alebo má byť podľa jeho názoru meraná práve tým, ako je schopný tento systém poskytovať takzvané primerané hmotné zabezpečenie, aké dôchodky je ten systém schopný prinášať.
Vláda nie je pod časovým tlakom
„Momentálne sa venujeme interným diskusiám o prvom a druhom pilieri. Samozrejme, bavíme sa aj o tom treťom, pretože ten takisto ústava spomína, a je súčasťou dôchodkového systému, aj keď teda dobrovoľnou súčasťou dôchodkového systému. Až keď nám analýzy ukážu, ako inak nastaviť celý dôchodkový systém, tak až potom navrhneme nejaké riešenia,“ priznal štátny tajomník.
Slovákov zneistili avizované zmeny druhého piliera, čoraz viac ľudí sa zaujíma o alternatívne dôchodkové sporenia
Zdôraznil, že vláda nie je pod nejakým časovým tlakom a má na to celé volebné obdobie. V súčasnosti podľa Ondruša neprebiehajú žiadne medzirezortné diskusie alebo konzultácie.