Záujem o tretí pilier sa zvyšuje aj u ľudí vo veku od 20 do 29 rokov, motivujúca môže byť aj možnosť daňovej úľavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sporenie, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Záujem o tretí dôchodkový pilier sa zvyšuje aj u ľudí vo veku od 20 do 29 rokov. Pre agentúru SITA to uviedla PR manažérka NN Slovensko Daniela Tomášková vzhľadom k nedávnemu presiahnutiu hranice miliónov sporiteľov v treťom dôchodkovom pilieri.

Najvyššie zastúpenie pri vstupe do III. piliera naďalej tvoria Slováci vo veku od 30 do 49 rokov. „Z týchto počtov vyplýva, že mladí vnímajú sporenie na dôchodok ako potrebnú investíciu. Uvedomujú si, že je potrebné zabezpečiť si doplnkový príjem v starobe,” vyhlásila za NN Slovensko Daniela Tomášková.

O svojej finančnej budúcnosti a dôchodku začínajú intenzívnejšie premýšľať ľudia v strednom veku, kedy sú zvyčajne schopní platiť si vyššie sumy príspevkov, pretože majú stabilnejšie finančné postavenie.

Motivujúca môže byť daňová úľava

Mierny nárast v uzatvorených zmluvách zaznamenali aj v Uniqa. Počet nových aktívnych účastníkov z roka na rok rastie tiež v Slovenskej sporiteľni.

Podľa hovorkyne Marty Cesnakovej sa tento počet v roku 2023 v porovnaní s rokom 2019 takmer strojnásobil. „Za posledné roky sledujeme pokles vstupného veku pri uzatvorení účastníckej zmluvy. V roku 2023 bol priemerný vstupný vek 36 rokov,” doplnila Marta Cesnaková.

Najčastejším lákadlom na otvorenie si doplnkového dôchodkového sporenia je podľa investičného špecialistu spoločnosti FinGO.sk Jakuba Nagyho príspevok zo strany zamestnávateľa, ktorý ho ponúka zamestnancovi ako benefit.

Rovnako motivujúca môže byť aj možnosť daňovej úľavy, ktorou si klient vie znížiť základ dane o svoje vložené prostriedky do výšky 180 eur ročne,” uvádza hovorkyňa Uniqa Beáta Lipšicová.

Problematická udržateľnosť prvého piliera

Dôležitosť tretieho piliera podľa Tomaškovej z NN Slovensko stúpla aj potom, ako sa začalo hovoriť o možnom siahnutí na peniaze z druhého dôchodkového piliera.

„Záujem o tretí pilier úzko súvisí s nástupom novej pracovnej sily. Ak budú zamestnávatelia naďalej ponúkať príspevok do tretieho piliera, časť mladých ľudí, ktorí nastupujú do pracovného procesu, sa bude o tretí pilier naďalej zaujímať,” predpokladá rast tretieho doplnkové sporenia investičný špecialista spoločnosti FinGO.sk Jakub Nagy.

Hlavný dôvodom jeho rastu je podľa Tomaškovej to, že udržateľnosť prvého piliera je problematická a ľudia na Slovensku si čoraz intenzívnejšie uvedomujú, že výšku budúceho dôchodku a komfort v starobe majú prostredníctvom tretieho piliera vo vlastných rukách.

„Vývoj demografie je neúprosný a ľudia majú možnosť vidieť výšku dôchodkov, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa. Aj preto si myslíme, že ľudia si to budú uvedomovať stále viac, a hľadať možnosti, ako sa na túto časť života lepšie pripraviť,” vyhlásila za Uniqua Beáta Lipšicová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beata LipšicováDaniela TomáškováJakub NagyMarta Cesnaková
Firmy a inštitúcie FinGO.skNN SlovenskoSlovenská sporiteľňaUniqa