Najčastejšou bankovkou zostávajúcou v obehu je 20-korunová bankovka.
Aj napriek tomu, že už niekoľko rokov platíme na Slovensku eurami, tak v obehu ostali takmer tri miliardy slovenských korún. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) zostalo ku koncu minulého roka v obehu 18,9 mil. slovenských bankoviek. Z toho najviac, teda 10,1 mil. kusov, bolo 20-korunových bankoviek. Zároveň ostalo ešte v obehu približne 933 tis. kusov slovenských pamätných mincí. Hodnota zatiaľ nevrátených korún dosiahla ku koncu vlaňajška približne 2,96 mld. korún, teda 98,3 mil. eur.
Každý Slovák má v priemere štyri bankovky
Z nevrátených slovenských korún pripadli na jedného obyvateľa približne štyri kusy bankoviek v hodnote 417 korún a slovenské pamätné mince v hodnote 129 korún. Hodnota zostávajúcich slovenských bankoviek a slovenských pamätných mincí na obyvateľa predstavovala 546 korún. Najpočetnejšou bola 20-korunová bankovka v počte takmer dva kusy na obyvateľa.
Bankovky je možné stále vymeniť
Slovensko zaviedlo euro od 1. januára 2009, a to do hotovostného aj bezhotovostného obehu. V deň osláv desiateho výročia spoločnej európskej euromeny sa tak stalo 16. členskou krajinou eurozóny. Euro nahradilo slovenské koruny v hotovostnom obehu postupne počas šestnásťdňového duálneho obehu oboch mien. V Národnej banke Slovenska je možné naďalej a bez časového obmedzenia vymieňať slovenské bankovky a slovenské pamätné mince za eurovú hotovosť. Výmenu slovenských obehových mincí za eurovú hotovosť centrálna banka ukončila 2. januára 2014.