Príspevková sadzba na starobné dôchodkové sporenie, teda do druhého dôchodkového piliera, sa od začiatku tohto roka znížila z 5,5 percenta na 4 percentá z hrubej mzdy sporiteľa, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Ide o jedno z opatrení konsolidačného balíčka vlády Roberta Fica.
Poistné do druhého piliera
Zmena v sadzbe príspevkov na starobné dôchodkové sporenie podľa hovorcu Sociálnej poisťovne Martina Kontúra znamená, že od 1. januára tohto roka majú zamestnávatelia za zamestnanca odvádzať poistné do druhého piliera vo výške 4 % jeho vymeriavacieho základu, teda hrubej mzdy. Primerane tomu sa upravuje aj znižovanie sumy starobného dôchodku z prvého piliera.
Až 73 percent seniorov nesúhlasí s výškou dôchodku: Čo to znamená pre budúce generácie?
„V praxi to znamená, že sporiteľom, ktorým sa pre nižšiu sadzbu príspevkov postúpia do ich dôchodkovej správcovskej spoločnosti príspevky v nižšej sume, sa bude aj starobný dôchodok z prvého piliera, na ktorý im v budúcnosti vznikne nárok, znižovať o menšiu pomernú časť, teda sa im prizná vo vyššej sume,“ objasnil hovorca poisťovne.
Suma dôchodkových odvodov
Obeťou hľadania úspor pri znižovaní deficitu verejných financií sú aj ľudia sporiaci si na penziu v druhom dôchodkovom pilieri. Nižšia sadzba do druhého piliera znamená, že väčšia suma dôchodkových odvodov zostane v Sociálnej poisťovni.
V roku 2024 tak Sociálna poisťovňa týmto krokom získa takmer 365 miliónov eur, v roku 2025 takmer 462 miliónov eur a v roku 2026 takmer 497 miliónov eur.
Sociálna poisťovňa začala vyplácať valorizované dôchodkové dávky, poberateľom zasiela rozhodnutia o ich zvýšení
Sadzba príspevkov do druhého dôchodkového piliera vo výške 5,5 percenta pritom mala platiť v rokoch 2023 a 2024. Od roku 2025 mala stúpnuť na 5,75 percenta a od roku 2027 na konečných 6 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.
Znížením sadzby do druhého dôchodkového piliera vláda Roberta Fica získa finančné zdroje na vyplácanie rodičovských dôchodkov. Tie sa nebudú vyplácať mesačne, ale každý rok v júni v jednej úhrnnej splátke. Ak nárok na rodičovský dôchodok vznikne prvýkrát napríklad v auguste, penzisti dostanú túto dávku za august až december v mesiaci, v ktorom im Sociálna poisťovňa prvýkrát vyplatí dôchodok, od ktorého je odvodený nárok na výplatu rodičovského dôchodku. Ak nárok na výplatu dôchodku, od ktorého je nárok na rodičovský dôchodok odvodený, zanikol pred 1. júnom, rodičovský dôchodok bude patriť iba za obdobie nároku na výplatu tohto dôchodku.