Negatívny vplyv na financie počas pandémie koronavírusu v Nemecku pociťujú najmä rodiny s nízkymi príjmami. Z prieskumu mníchovského inštitútu Ifo na vzorke 2 216 rodičov z nízkopríjmových rodín vyplýva, že pre tretinu z nich je teraz pravdepodobnejšie ako pred pandémiou, že koncom mesiaca im budú chýbať peniaze.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„Osobitne postihnuté sú rodiny pod hranicou chudoby, tie, v ktorých pracuje iba jeden rodič a tie, v ktorých rodičia nemôžu pracovať z domu,“ uviedol výskumník Benjamin Arold v správe, ktorú inštitút Ifo zverejnil v piatok.
Finančné ťažkosti majú podľa prieskumu konkrétne následky pre 41 percent respondentov. „V dvanástich mesiacoch pred prieskumom napríklad dostali upomienku pre meškajúce platby alebo museli ísť na svojom účte do mínusu. A sedem percent rodičov dokonca muselo pre nedostatok peňazí šetriť na strave,“ povedal Arold.
Aj po pandémii chýbajú na trhu práce zamestnanci. Z pohovorov ľudí diskvalifikujú zväčša dve veci
Zhruba polovica oslovených rodičov, a to 47 percent, počas koronakrízy zmenila svoje spotrebiteľské správanie a míňala menej ako predtým. Prieskum bol zameraný na rodiny s deťmi s rodinným čistým mesačným príjmom pod tritisíc eur.