Očakáva sa, že druhá polovica roka bude investične silnejšia.
Priemerná výška poskytnutého úveru v oblasti projektového financovania realít sa na Slovensku minulý rok pohybovala na úrovni 13 až 16 mil. eur. Pre slovenské banky je zo sektoru nehnuteľností najatraktívnejší segment bývania. Percento úverov, ktoré sú bezproblémové, dosiahlo 90 %, čo Slovensko zaradilo na siedmu priečku zo 17 skúmaných krajín v Európe. Vyplýva to z nového prieskumu KPMG – Barometer úverovania nehnuteľností 2017.
V prvom polroku medziročný pokles
Investície do realitných projektov v 17 krajinách Európy dosiahli v prvom polroku tohto roku celkovo 116,9 mld. eur. Znamená to medziročný pokles o 10 %. Viac ako polovica bola v Nemecku a vo Veľkej Británii. Na Slovensku dosiahol celkový objem takýchto investícii 154 mil. eur. Očakáva sa, že druhá polovica roka bude investične silnejšia a prinesie projekty vo výške približne 350 mil. eur. Celkový objem pravdepodobne nedosiahne podľa KPMG rekordné hodnoty z roku 2016. Všetci opýtaní zástupcovia slovenských bánk však očakávajú, že ich portfólio nehnuteľností bude v horizonte 12 až 18 mesiacov mierne rásť.
Podľa výsledkov barometra banky na Slovensku financovali v predchádzajúcich 12 až 18 mesiacoch približne rovnakým pomerom projekty, ktoré už generujú príjem, a nové projekty. Je to zmena oproti minulému roku, keď vo financovaní prevládali projekty generujúce príjem. Slovenské banky sa tak spolu s rakúskymi zaradili v Európe medzi tie najviac otvorené financovaniu nových projektov.Väčšina európskych respondentov totiž dáva prednosť projektom, ktoré už príjmy generujú.
Vyšší apetít financovať väčšie projekty
Pozitívne očakávania predstaviteľov slovenských bánk sa podľa KPMG odrážajú aj v apetíte financovať väčšie projekty. “Podľa nášho prieskumu je preferovaná výška úveru vyššia, ako je aktuálna priemerná úroveň. Banky by rady poskytovali úvery na realitné projekty na úrovni 19 až 28 mil. eur, čo pri hornej hranici predstavuje navýšenie až o 75 %,“ uzavrel Michal Maxim, senior manažér pre sektor finančných služieb KPMG na Slovensku.
Rovnako ako minulý rok je na Slovensku najpreferovanejším segmentom na financovanie segment rezidenčných projektov, na ktorý sa však dotiahol segment logistiky a priemyselných projektov. Najmenej atraktívne je financovanie výstavby hotelov a rezortov. Slováci v tejto oblasti plne kopírujú európsky trend. Kým v roku 2016 dávali slovenské banky dôraz na projekty so silným biznis modelom a vysoko kvalitnými aktívami, tento rok sa sústredia najmä na finačné zázemie developerov, ktorí sa uchádzajú o bankové financovanie.