Úvery domácnostiam už vyše tri roky postupne zmierňovali tempo svojho rastu. Ich rast však ostal pomerne výrazný aj po nástupe koronakrízy. Na konci minulého roka bol ich 6,1-percentný medziročný rast podľa Národnej banky Slovenska (NBS) siedmy najrýchlejší v EÚ. Úvery v EÚ ku koncu roka medziročne rástli v priemere o 1,9 percenta a v regióne strednej a východnej Európy o 0,3 percenta.
Najmä úvery na bývanie si uchovali silný rast aj v čase pandémie, rástli v januári 9-percentným medziročným tempom. Od jesene tieto úvery dokonca zvýšili svoje prírastky na historicky najvyššie úrovne.
Pretrvávajúci rast cien nehnuteľností a nízke úroky podporovali podľa centrálnej banky dopyt domácností po úveroch. Významný podľa národnej banky ostáva podiel úverov čerpaných za účelom refinancovania iných úverov, ktoré tvorili približne polovicu z nových úverov.
Konkurencia stlačila úroky znovu nadol
Na nástup koronakrízy síce pri úveroch na bývanie zareagovali banky miernym zvýšením úrokových sadzieb, v druhej polovici minulého roka sa však v dôsledku silnej konkurencie na úverovom trhu ich úroveň postupne znížila až na nové historické minimá, kde zotrvali aj v januári tohto roka.
Úverovanie slovenských domácností vo februári opäť vzrástlo, koronakríza však obmedzuje možnosti ľudí
Priemerná výška úrokov pri úveroch na bývanie sa vtedy pohybovala na úrovni 1 percenta. Napriek druhej vlne pandémie banky zareagovali pri úveroch domácnostiam v poslednom štvrťroku 2020 miernym uvoľnením úverových štandardov. Išlo však podľa centrálnej banky len o čiastočnú kompenzáciu výrazného sprísnenia z prvej vlny koronakrízy.
V úvode tohto roka je však možné podľa NBS pozorovať zmeny v štruktúre rastu úverov domácnostiam. Na medziročnej báze sa úvery poskytnuté domácnostiam v januári 2021 zvýšili o 5,7 percenta. Zmierňovanie ich rastu tentokrát nebolo spôsobené len spotrebiteľskými úvermi, ktoré dlhodobo klesali, ale úvermi na bývanie, ktoré zaznamenali podľa národnej banky najnižší medzimesačný prírastok od roku 2017.
Dôvera bánk oslabila
Sprísnenie protipandemických opatrení v úvode tohto roka sa tak odrazilo aj na úverovom trhu. Zvýšená neistota a oslabená ekonomická dôvera domácností v dôsledku prebiehajúcej druhej vlny pandémie tak nepriaznivo vplývajú podľa centrálnej banky aj na dopyt domácností po úveroch.
V úvode roka pokračoval aj prepad spotrebiteľských úverov, pričom istý pokles záujmu o tento typ úverov bolo možné badať už približne dva roky pred nástupom koronakrízy. Ich vývoj v minulom roku kopíroval prísnosť uplatňovaných protipandemických opatrení.