Inflácia v apríli vykazuje spomalenie, štatistici však mali problémy so zberom dát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peňaženka peniaze
Ilustračné foto pixabay.com

Rast cien na Slovensku sa naďalej spomaľuje. Spotrebiteľské ceny merané harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) totiž v apríli medziročne stúpli o 2,1 % a oproti marcu tak ich rast spomalil o 0,3 percentuálneho bodu. Harmonizovaná inflácia pritom spomaľuje už od začiatku roka, keď v januári ceny rástli o 3,2 %. Priemerná dvanásťmesačná inflácia tak v apríli dosiahla 2,9 %. Medzimesačne v apríli oproti marcu ceny mierne klesli o 0,1 %, kým v marci stagnovali.

Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ), ktorý však pripomína, že podobne ako pri ďalších štatistikách, bol zber dát o harmonizovanej inflácii počas karanténnych opatrení komplikovaný. „Výpočet indexu spotrebiteľských cien v apríli zásadne ovplyvnila situácia spojená s koronakrízou. Tradičné zisťovanie cien v teréne ovplyvnilo uzatvorenie predajní a prevádzok služieb a zastavenie terénnych zisťovaní. Nezistené ceny boli nahradené cenami z iných zdrojov, napr. webových stránok, telefonických a e-mailových dopytov, prípadne sa využili scanner data obchodných reťazcov,“ uvádzajú štatistici s tým, že časť nezistených cien sa riešila doimputovaním.

Najviac zdraželo vzdelávanie

Podľa zverejnených údajov však najrýchlejšie na medziročnej báze v apríli rástli ceny vzdelávania, a to o 4,9 %. Nasledovali ceny potravín a nealkoholických nápojov s rastom o 4,3 %, rozličné tovary a služby zdraželi o 3,8 %, bývanie, voda elektrina, plyn a ostatné palivá o 3,6 %, rekreácia a kultúra o 2,3 % a pošty a spoje o 2,1 %. Ceny v reštauráciách a hoteloch sa zvýšili o 1,8 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti o 1,7 % a ceny alkoholických nápojov a tabaku, odevov a obuvi a zdravotníctva sa zvýšili zhodne o 1,1 %. Klesli iba ceny dopravy o 5,9 %.

Medzimesačne najvyšší rast vykázali ceny odevov a obuvi o 1,3 %. V apríli oproti marcu stúpli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,7 %, zdravotníctva o 0,4 %, rekreácie a kultúry a reštaurácií a hotelov zhodne o 0,3 % a bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív o 0,1 %. Naopak znížili sa ceny dopravy o 3,6 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,7 % a rozličných tovarov a služieb o 0,2 %. Bez zmeny oproti marcu zostali ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti, pôšt a spojov a vzdelávania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR