Inflácia sa spomalila na 2,1 percenta, je to najmenej za tri roky. Niektoré potraviny už nezdražujú, ale zlacňujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nákup potravín
foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Inflácia naďalej klesá, v apríli ceny medziročne rástli len o 2,1 %. Klesá už pätnásty mesiac za sebou a je najnižšia od apríla 2021. Dôležitou informáciou pre spotrebiteľov podľa Štatistického úradu SR bolo, že dve podielovo najvýznamnejšie výdavkové skupiny slovenských domácností – potraviny s nealko nápojmi a bývanie s energiami už k rastu cien prispievali len minimálne.

Takmer po troch rokoch boli potraviny rovnako drahé ako pred rokom. Platilo to však stále len v priemere, pretože tri zlacňujúce štruktúry vykompenzovali mierne rasty cien šiestich ostatných zložiek potravín. Medziročne o 1 až 6 % lacnejšie sa predávalo mlieko, syry, vajcia, zelenina ako aj oleje a tuky. Naopak, mierne viac ako pred rokom, do 4 %, spotrebitelia platili za chlieb s obilninami, mäso, ovocie, ale tiež cukor a cukrovinky.

Pôsobenie bázického efektu

Pokles inflácie bol podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka do veľkej miery spôsobený tzv. bázickým efektom, teda rýchlym rastom cenovej úrovne v minulom roku a zároveň slabšími inflačnými tlakmi v tomto roku.

Tento efekt sa však postupne podľa neho úplne stráca, a preto je potrebné rátať s tým, že medziročná miera inflácie v nasledujúcich mesiacoch poskočí aj smerom nahor. Ovplyvňujú ju totiž do čoraz väčšej miery tradičné faktory, ako sú zmeny počasia, neistota na trhoch, či vládne zásahy do cenotvorby.

„Priemernú mieru medziročnej inflácie v tomto roku očakávame na úrovni 3 %,“ skonštatoval Horňák.

Výraznejšie poklesy už neočakávajú

Podľa očakávaní 365.bank sa dnes spotrebiteľské ceny na Slovensku pohybujú na cenovom dne pre tento rok a výraznejšie poklesy už neočakávajú.

„Na druhej strane, ani rýchle obnovenie rastu nie je pravdepodobné, keďže až do leta budeme stále ťažiť z postupného medziročného poklesu najvyššie zastúpených položiek, najmä potravín,“ doplnil analytik 365.bank Tomáš Boháček. Vládne opatrenia budú podľa neho v niektorých oblastiach skokovo navyšovať ceny, tak ako tomu je aktuálne u vybraných administratívnych poplatkov a DPH na alkohol a tabak.

„Zmeny na úrovni celkových indexov však nebudú veľké a pocítia to najmä skupiny obyvateľov, ktorí produkty a služby využívajú,“ poznamenal Boháček. Druhá fáza rastu príde podľa neho až na začiatku budúceho roka, kedy sa datujú účinnosti zvýšenia ďalších poplatkov, presné odhady však nateraz nie sú dostupné.

Najnižšia je dôchodcovská inflácia

Rozdelenie rastu cien v spoločnosti je viac-menej rovnomerné, avšak stále platí, že dôchodcovská inflácia je najnižšia, čo by malo udržiavať rast spotreby v tejto skupine obyvateľstva a dopomáhať aj rastu ekonomiky.

Ako uviedla analytička Wood & Company Eva Sadovská, vysoká úroveň inflácie nebola počas predchádzajúcich dvoch rokov dobrou správou pre naše peňaženky. Nielenže oslabovala reálny rast platov, ale znehodnocovala aj úspory obyvateľov na účtoch v bankách.

Graf inflácia, apríl 2024

„Inflácia valcovala vlani úroky na bankových vkladoch už siedmy rok po sebe. Jednou z možností, ako sa z dlhodobého hľadiska dá popasovať s infláciou, je investovať,“ radí analytička.

Nominálny rast platov v roku 2024

V roku 2023 bol nominálny rast platov podľa nej celkom slušný, ale naďalej nižší ako inflácia. Čiže aj v roku 2023 Slováci zarobili reálne menej ako predvlani, ale pokles bol miernejší ako napríklad v roku 2022. Reálny pokles platov v praxi, zjednodušene povedané, znamená, že Slováci si zo svojich platov môžu dovoliť kúpiť menej tovarov a služieb ako pred rokom. V roku 2024 by mal byť nominálny rast platov o niečo pomalší, ale to už aj inflácia.

„V roku 2024, po dvoch rokoch reálneho poklesu platov, by sme sa tak už mohli dočkať určitej korekcie, teda opätovného reálneho rastu miezd. Pomalšia inflácia a reálny rast platov by zároveň mali prispieť k opätovnej vyššej spotrebe domácností,“ dodala Sadovská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva SadovskáMatej HorňákTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankSlovenská sporiteľňaŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky