Medziročná inflácia deviaty mesiac pokračovala v spomaľovaní svojho tempa rastu. Spotrebiteľské ceny boli v novembri o 6,2 % vyššie ako pred rokom. Až do leta tohto roka inflácia presahovala úroveň 10 %. Rast cien sa v poslednom období každý mesiac utlmuje v priemere o jeden percentuálny bod. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Ceny potravín s nealko nápojmi
Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali naďalej ceny potravín s nealko nápojmi. Tie spolu s bývaním a energiami tvoria dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností. Potraviny boli medziročne drahšie o 7,6 %, tempo rastu ich cien spomaľovalo už ôsmy mesiac za sebou.
Ficova vláda zverejnila návrh budúcoročného rozpočtu, výdavky prekračujú príjmy o miliardy eur
Aktuálne sa toto spomaľovanie v novembri prejavilo v šiestich spomedzi deviatich zložiek potravín. Dvojciferne vyššie ceny ako pred rokom mali stále štyri položky, chlieb a obilniny, zelenina, cukor a cukrovinky a koreniny a pochutiny. Naopak, za oleje a tuky platili spotrebitelia menej o 7,8 %.
Váhovo najvýznamnejšia zložka
Rast cien v odbore bývanie a energie medziročne klesol na úroveň 5,2 %, čo je podľa úradu najnižšia hodnota od konca roka 2021. Váhovo najvýznamnejšia zložka bývania – elektrina, plyn a ostatné palivá – spomaľuje medziročný rast každý mesiac už od februára, aktuálne v novembri boli ceny tejto položky vyššie o 8 %. Ovplyvnilo to pribrzďovanie rastu cien pevných palív a tepelnej energie.
Štatistici hlásia dobré správy, mzdy v októbri konečne rástli vo všetkých odvetviach rýchlejšie ako inflácia
Jediný odbor, v ktorom bol medziročne zaznamenaný pokles cien bol odbor doprava, a to o 0,2 %. Dôvodom bolo najmä pokračujúce zníženie cien pohonných látok, ktoré boli v novembri o 7,5 % lacnejšie ako pred rokom.