Inflácia dosiahla na Slovensku v septembri tohto roka 4,6 %. Ide o najvyššiu hodnotu od novembra 2011. Vyššie ceny ako v septembri 2020 boli vo všetkých 12 sledovaných odboroch.
Ako ďalej vo štvrtok informoval Štatistický úrad SR, zvyšujúcu sa dynamiku rastu cien naďalej ťahali medziročne vyššie ceny potravín, palív a najnovšie aj rast cien školského stravovania po útlme štátneho financovania obedov v základných školách.
Infláciu zdynamizoval rast cien potravín
Hodnotu inflácie medziročne zdynamizoval rast cien potravín o 4,3 %, čo je najvyššia hodnota od mája 2020.
Zrýchľujúca sa inflácia dosiahne svoj vrchol na jeseň, uviedol viceprezident Európskej centrálnej banky
Vysoký rast mali tie potravinové skupiny, ktoré významnejšie zvýšili ceny aj voči predošlému mesiacu, a to ovocie, zelenina a mäso.
Pod medziročný rast inflácie sa výrazne podpísali aj vyššie ceny v odbore reštaurácie a hotely, konkrétne ceny v závodných jedálňach na 32,8 %.
Rekordný rast cien pohonných hmôt
Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností, teda bývanie a energie, zvýšili rast cien z augustových 2,2 % na septembrových 2,6 %. Táto hodnota rástla piaty mesiac po sebe najmä vplyvom imputovaného nájomného, do ktorého sa premietajú drahšie stavebné materiály. Rast cien v rámci tohto odboru tlmil medziročne stále lacnejší plyn aj elektrina.
Rast cien v odbore doprava bol spôsobený novým tohtoročným rekordným medziročným rastom zložky pohonné hmoty o 24,5 %. Infláciu v medziročnom porovnaní takisto už siedmy mesiac po sebe navýšil rast cien tabakových výrobkov po úprave daní a vyššie ceny alkoholických nápojov, hlavne destilátov.
Ceny na Slovensku šialene rastú a analytici nemajú pre ľudí dobré správy
V menšej miere k úrovni inflácie prispeli vyššie ceny vzdelávania, pokračujúci rast cien za noviny, knihy a kancelárske potreby, audiovizuálnu a fotografickú techniku či vyššie ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácností.