Ministerstvo práce a sociálnych vecí nesúhlasí s návrhom novely zákona o sociálnom poistení od opozičných poslancov Národnej rady SR zoskupených okolo Petra Pellegriniho (Hlas-SD), ktorým sa má zmeniť mechanizmus valorizácie dôchodkov.
Podľa navrhovanej novely zákona sa má upraviť referenčné obdobie pre účely valorizácie penzií z prvých šiestich mesiacov na prvých deväť mesiacov roka, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku.
Vyše osemstomiliónov naviac
Ak medziročná dôchodcovská inflácia za prvý polrok príslušného roka dosiahne aspoň 5 percent, dôchodky sa majú k 1. júlu zvýšiť o medziročnú dôchodcovskú infláciu vykázanú za prvý polrok.
Ak by sa uplatnil takýto postup, k 1. januáru nasledujúceho roka by sa penzie zvyšovali o priemerné percento dôchodcovskej inflácie za júl až september predošlého roka.
Valorizácia a minimálny dôchodok? Sociálna poisťovňa upozorňuje, že vám vyplatí len tú výhodnejšiu penziu
Prijatie novely zákona by podľa rezortu práce a sociálnych vecí zvýšilo výdavky na dôchodky už v tomto roku o 835 miliónov eur. Vychádza z toho, že by sa penzie valorizovali od 1. júla tohto roka o očakávanú mieru dôchodcovskej inflácie, teda o 16,9 percenta.
Negatívny vplyv by mala novela zákona aj na rozpočet Sociálnej poisťovne na rok 2024. „Vzhľadom na nejednoznačnosť právnej úpravy nie je možné tento vplyv momentálne kvantifikovať,“ upozornil rezort.
Prečo je návrh nevykonateľný
Legislatívny návrh pritom podľa ministerstva ani nie je vykonateľný. Údaj o medziročnej dôchodcovskej inflácii za prvý polrok príslušného roka totiž bude štatistický úrad zverejňovať až okolo 14. júla, teda až počas nasledujúceho mesiaca po uplynutí prvého polroka.
„To znamená, že nemožno na základe skutočne vykázanej hodnoty za prvý polrok zvyšovať dôchodky s účinnosťou už od 1. júla, keďže táto hodnota nebude ešte v danom čase známa,“ zdôrazňuje rezort.
Mnohí stále míňajú na to, čo nepotrebujú. Na bežnú spotrebu by podľa analytičky nemalo ísť viac ako 40 percent z príjmu
Spôsob valorizácie v kalendárnom roku nasledujúcom po kalendárnom roku, v ktorom by sa uplatnil postup mimoriadnej valorizácie, je podľa ministerstva nejednoznačný.
„Nie je zrejmé, či predkladatelia majú zámer používať na valorizáciu od 1. januára 2024 medziročný rast inflácie za domácnosti dôchodcov za tretí kvartál 2023 alebo medzimesačný rast inflácie za domácnosti dôchodcov za tretí kvartál 2023,“ dodáva ministerstvo práce a sociálnych vecí.