- aktualizované 4. decembra 18:38
Obeťou hľadania úspor pri znižovaní deficitu verejných financií majú byť aj ľudia sporiaci si na penziu v druhom dôchodkovom pilieri.
Vláda Roberta Fica totiž schválila legislatívny návrh, aby sa príspevková sadzba do druhého piliera od začiatku budúceho roka trvale znížila zo súčasných 5,5 percenta na 4 percentá z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.
Sadzba sa mala postupne zvýšiť
Nižšia sadzba do druhého piliera znamená, že väčšia suma dôchodkových odvodov zostane v Sociálnej poisťovni. Sadzba príspevkov do druhého dôchodkového piliera vo výške 5,5 percenta mala platiť v rokoch 2023 a 2024.
Od roku 2025 mala stúpnuť na 5,75 percenta a od roku 2027 na konečných 6 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.
Deficit štátneho rozpočtu by mal byť v roku 2024 nižší, Ficova vláda dostala do rúk najhoršie verejné financie v eurozóne (video)
„Našli sme také riešenie, ktoré umožní vyplatenie skutočného trinásteho dôchodku, aj plnohodnotného rodičovského dôchodku a nebudeme musieť vstúpiť do mechanizmu venovania dvoch percent z daní,“ povedal na tlačovej besede minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas-SD).
Toto riešenie spočíva v znížení odvodov do druhého penzijného piliera na štyri percentá z hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu sporiteľa. Podľa ministra práce pôjde o trvalé opatrenie.
Vláda súčasne podľa Tomáša schválila návrh, aby rodičovský dôchodok v budúcom roku dostali penzisti v celoročnej jednorazovej sume v júni. Výška jednorazovej rodičovskej penzie podľa neho dosiahne podľa odhadu 338,80 eura.
Správcovské spoločnosti nesúhlasia
„Asociácia dôchodkových správcovských spoločností nesúhlasí so znížením príspevkov do druhého piliera. Takéto opatrenie nie je riešením súčasných problémov štátneho rozpočtu, je len jeho odsunutím na budúce generácie,“ uviedol predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov.
Dôchodkové výdavky prvého piliera podľa neho prudko rastú a už dnes prekračujú jeho príjmy. Upozorňuje na to, že táto situácia sa bude pod vplyvom demografických zmien už iba zhoršovať.
Počet dôchodcov dlhodobo rastie, pracujúci však nebudú pribúdať takým tempom, aby si prvý, priebežne financovaný pilier dokázal udržať dnešnú štedrosť.
„Dlhodobá stabilita dôchodkového systému si vyžaduje posilnenie, nie oslabenie sporiacej schémy. Odborné medzinárodné štúdie považujú za najudržateľnejšie dôchodkové systémy so silnou sporiacou schémou,“ tvrdia správcovia penzijných úspor.
Silný druhý pilier podľa nich dokáže znížiť tlak na verejné financie v časoch, keď sa demografická kríza naplno prejaví.
Úspory presahujú trinásť miliárd
Tretinu budúcich dôchodkov mal financovať druhý pilier, pričom nedávne zmeny v zákone ho podľa Kotova ešte viac zvýhodnili pre sporiteľov.
Druhý pilier vznikol pred necelými dvadsiatimi rokmi preto, aby sa financovanie budúcich dôchodkov rozložilo medzi dva nezávislé zdroje.
Odklonenie časti príspevkov do druhého piliera zas malo zabezpečiť rozloženie nákladov v čase. Bez druhého piliera náklady na dôchodky zaťažia iba mladú generáciu.
„V súčasnosti predstavuje druhý pilier efektívny a pre sporiteľa aj najlacnejší spôsob, ako si sporiť na dôchodok,“ zdôrazňuje asociácia správcov penzijných úspor.
V druhom pilieri si ku koncu októbra tohto roka na penziu sporilo 1,8 milióna ľudí, ich penzijné úspory presahujú 13 miliárd eur.