AKTUALIZOVANÉ
Banka zároveň rozšírila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania a bude mesačne na nákup aktív vynakladať 80 mld. eur.
Európska centrálna banka (ECB) zredukovala úrokové sadzby s cieľom podporiť ekonomiku eurozóny. Svojím štvrtkovým rozhodnutím prekvapila finančné trhy, keďže hlavnú refinančnú sadzbu znížila na nulu z úrovne 0,05 %. Banka zároveň rozšírila svoj program kvantitatívneho uvoľňovania a bude mesačne na nákup aktív vynakladať 80 mld. eur namiesto doterajších 60 mld. eur.
Náklady bánk na uloženie peňazí vzrastú
Depozitnú sadzbu ECB posunula hlbšie do negatívneho teritória a to na – 0,4 % z úrovne – 0,3 %, čiže komerčné peňažné ústavy, ktoré budú mať vklady v centrálnej banke, za to budú platiť viac. Tieto kroky ECB odzrkadľujú boj banky proti oslabovaniu inflačných očakávaní.
Problémom je pomalý rast cien
Jedným z hlavných argumentov v prospech uvoľnenia menovej politiky je spomaľujúci rast cien. Spresnené údaje o januárovej inflácii v eurozóne ukázali jej medziročnú hodnotu len na úrovni 0,3 %, t.j. desatinu pod prvotnými odhadmi. Vo februári sa pritom cenová hladina v eurozóne podľa rýchleho odhadu Eurostatu znížila o 0,2 %.
Pumpovanie peňazí do ekonomiky sa roztáča na vyššie obrátky
ECB tak podľa hlavného menového stratéga Saxo Bank Johna Hardyho siahla po silnejšom kalibri, keďže sa očakávalo len zníženie depozitnej sadzby. „Centrálna banka navyše oznámila, že rozšíri kvantitatívne uvoľňovanie o 20 miliárd mesačne a že nákupy sa budú vzťahovať aj na nebankové korporátne dlhopisy. Tento krok bol tiež prekvapením, pretože sa čakalo navýšenie objemu výkupu len o desať miliárd mesačne a trh si nebol istý, či sa program rozšíri na ďalšia aktíva a na aké,“ konštatuje Hardy. Aktuálnymi krokmi sa podľa neho kolo pumpovania peňazí do ekonomiky roztáča na vyššie obrátky, aj keď ešte stále nemá najvyššiu rýchlosť.
Ďalšie možnosti existujú
Ešte stále sa nehovorí o kľúčovom kroku, a to o možnosti zamerať nákupy aktív tam, kde je to najpotrebnejšie, teda na periférie eurozóny. „Napriek tomu sú aktuálne zmeny citeľne silnejšie, ako trh očakával. Ukazuje sa, že ECB sa, po skúsenostiach z decembra, snaží znovu získať naštrbenú dôveru. Následkom už sú tlaky na oslabenie eura,“ upozorňuje hlavný menový stratég Saxo Bank.
Predchádzajúce kroky banka podnikla koncom vlaňajška
Začiatkom decembra minulého roka ECB stlačila svoju depozitnú sadzbu ďalej do negatívneho teritória, a to na – 0,3 % z úrovne – 0,2 %. Ide o krok, ktorého cieľom je sprísniť postihovanie bánk, ktoré nechávajú svoju prebytočnú hotovosť v ECB. Svoju hlavnú refinančnú sadzbu ECB ponechala na nezmenenej úrovni 0,05 % a sadzbu jednodňových refinančných operácií potvrdila vo výške 0,3 %.
Prezident banky Mario Draghi v decembri oznámil, že program skupovania dlhopisov bude pokračovať až do marca 2017 a podľa potreby aj dlhšie. Program, v rámci ktorého ECB od marca 2015 sťahovala z trhu každý mesiac dlhopisy v objeme 60 mld. eur, mal pôvodne trvať do septembra tohto roka.