Čínska mena čelí tlaku v dôsledku obáv o spomalenie hospodárskeho rastu druhej najväčšej ekonomiky na svete, klesajúcich devízových rezerv a odlivu kapitálu.
Čína nezaznamenala náznaky úniku kapitálu a nie je dôvod pre ďalšiu devalváciu jüanu (CNY). Informovala o tom v stredu hovorkyňa čínskeho ministerstva obchodu. V dôsledku obáv o spomalenie hospodárskeho rastu druhej najväčšej ekonomiky na svete, klesajúcich devízových rezerv, ako aj odlivu kapitálu čelí čínska mena tlaku. Čína je schopná udržať výmenný kurz národnej meny v zásade stabilný. Navyše je schopná a má dôveru, že udrží stabilnú aj úroveň zamestnanosti, povedal hovorca Národnej rozvojovej a reformnej komisie (NDRC) Zhao Chenxin.
Čínu čaká ťažký rok
„Hospodárske základy Číny sa nezmenili. Ekonomika si udrží mierne až vysoké tempo rastu,“ povedal hovorca NDRC. Začiatkom februára NDRC stanovila prognózu rastu čínskej ekonomiky v roku 2016 a predpokladá, že hospodárstvo posilní v intervale od 6,5 do 7 %. Komisia zároveň upozornila, že krajinu v roku 2016 ovplyvnia nestabilné podmienky globálnej ekonomiky. Predseda NDRC Xu Shaoshi však tvrdí, že Čína bude schopná sa s výzvami vysporiadať.
Intervencie prišli v druhej polovici vlaňajška
Čínska centrálna banka vlani v auguste nečakane devalvovala čínsku menu vo viacerých fázach. Svetové trhy sa následne prepadli a vznikli obavy o zdravie čínskej ekonomiky, ako aj schopnosť Pekingu regulovať spomaľujúce sa hospodárstvo a radikálnu reštrukturalizáciu. Banka zároveň ešte v auguste uviedla, že „pravidelné“ intervencie na devízových trhoch už nie sú potrebné, keďže výmenný kurz sa opiera o silnú ekonomiku. V prípade extrémnych výkyvov je však pripravená zasiahnuť. Čínsky jüan výrazne oslabil voči doláru aj v januári, čo opäť zapríčinilo pokles na akciových trhoch.