Banky predpokladájú, že záujem o refinancovanie bude pokračovať aj v ďalšom období.
Banky v tomto roku evidujú zvýšený záujem o refinancovanie a konsolidáciu úverov. „Pripisujeme to zvýšenému povedomiu klientov o refinancovaní. Viac sa hovorí o možnosti refinancovania, viaceré banky intenzívne komunikujú práve možnosť refinancovať staršie úvery,“ povedal hovorca Sberbank Slovensko Jakub Mendel. Ako uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková, záujem o konsolidáciu úverov má stále rastúci trend, aj keď tempo rastu je obmedzované odporúčaniami zo strany Národnej banky Slovenska.
Jedným z dôvodov je snaha ušetriť
„Klienti si v Prima banke štandardne refinancujú od jedného až po päť úverov z iných bánk, v priemernej výške 5 500 eur. Dôvodom refinancovania je najmä to, aby mali svoje úvery spojené v jednom úvere, čiže zjednodušenie splácania, zároveň však chcú získať nižšiu mesačnú splátku,“ skonštatovala PR špecialistka Prima banky Ľuboslava Šillerová. Rovnako podľa nej rastie aj záujem klientov o refinancovanie nevýhodných hypoték z iných bánk do Prima banky, ktoré tvoria takmer polovicu nových hypoték.
Poštová banka očakáva, že záujem o refinančné úvery bude naďalej dominantnejší v porovnaní s ostatnými typmi úverov. Za sedem mesiacov tohto roka stúpol záujem o refinančné úvery v Poštovej banke o štvrtinu. Vo VÚB banke záujem klientov o konsolidáciu úverov stále pretrváva. „Okrem lepšej úrokovej sadzby klienti vo veľkej miere využívajú aj možnosť čerpania dodatočných finančných prostriedkov,“ informuje vedúca oddelenia úverov VÚB Angelika Farkašová.
Vyšší záujem v úvode a závere roka
V porovnaní s predchádzajúcim rokom VÚB banka v oblasti refinancovania spotrebných úverov zaznamenala výraznejšie zvýšenie záujmu najmä v prvom štvrťroku. „Smerom k záveru polroka záujem trochu poklesol avšak stále je nad úrovňou predchádzajúceho roka,“ pokračovala Farkašová. Výraznejšie zvýšenie sa prejavuje podľa nej najmä vo vyššom objeme, ktorý klienti pri refinancovaní požadujú. „Zvýšený záujem o refinancovanie zaznamenávame najmä v prvom štvrťroku a tiež tradične v závere roka, ktorý súvisí s vyššími nákupmi klientov v predvianočnom období,“ dodala Farkašová.
Avšak ako uviedla Cesnaková, najsilnejšie obdobia z pohľadu konsolidácie sú v Slovenskej sporiteľni jar a jeseň, čo je do značnej miery podľa nej ovplyvnené aj marketingovými aktivitami bánk v tomto čase. Kým spotrebné úvery na rekonštrukciu bytov či domov, nákup zariadenia a spotrebičov si klienti v Poštovej banke berú skôr v jarných mesiacoch, úvery si zlučujú, prípadne navyšujú na jeseň. „Vo všeobecnosti možno povedať, že tradičným obdobím pre refinancovanie úverov je najmä začiatok kalendárneho roka,“ doplnil za Sberbank Mendel.
Nie všetky banky poskytujú na slovenskom trhu konsolidáciu spotrebiteľských úverov. Perspektívy v tejto oblasti objavila aj internetová banka mBank, ktorá začala tento typ produktu ponúkať od septembra tohto roka. „Konsolidačné úvery sú na slovenskom trhu čoraz obľúbenejším produktom. Svedčí o tom aj fakt, že Slováci po nich nesiahajú v prípade riešenia finančnej tiesne, čo je zažitá predstava. Práve naopak, vylepšujú si nimi svoje bežné finančné portfólio a chcú ušetriť,“ hovorí špecialista úverových produktov v mBank Beáta Bjelová.
Sberbank predpokladá, že záujem o refinancovanie bude zo strany klientov naďalej výrazný. Poštová banka posledné dva roky eviduje záujem o refinancovanie spotrebných úverov. „Tento trend by mal pokračovať aj naďalej. Intenzita presunu sa bude odvíjať aj od podmienok, ktoré trh spotrebných úverov prinesie, ako aj od prípadných legislatívnych nastavení,“ skonštatoval Juraj Dolný, riaditeľ odboru produktov Poštovej banky.