Aké parametre musíte brať do úvahy pri výpočte dôchodku? (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozhovor s odborníkom na dôchodky Igorom Horváthom
Igor Horváth počas rozhovoru pre agentúru SITA. Foto: SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Odborníkom na dôchodky Igor Horváth z Dôchodkovej poradne v rozhovore pre agentúru SITA priblížil jeden z najdôležitejších aspektov výpočtu dôchodku – obdobie dôchodkového poistenia. Tento parameter, spolu s ďalšími dvoma kľúčovými faktormi, zohráva zásadnú úlohu v určovaní výšky penzie.

Horváth vysvetľuje, že obdobie dôchodkového poistenia zahŕňa viac než len roky odpracované v zamestnaní alebo podnikaní. Zahŕňa aj tzv. náhradné doby, ako je materská dovolenka, vojenská prezenčná služba a práca v zahraničí, pokiaľ má Slovensko uzavretú dohodu o sociálnom poistení s danou krajinou. Tiež objasnil, ako sa započítava štúdium, pred a po roku 2003, pričom rôzne pravidlá platia pre stredoškolské vzdelanie v rôznych obdobiach.

Pre mnohých bude zaujímavé, že aj obdobie stredného odborného učilišťa sa môže započítať do dôchodku, čo môže mať výrazný vplyv na možnosť predčasného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch.

Ďalšia dôležitá téma, ktorú Horváth otvoril, sa týka spôsobu, ako si zamestnanec alebo podnikateľ môže zvýšiť svoj budúci dôchodok. Nikoho určite neprekvapí, že je potrebné pracovať čo najdlhšie a zároveň mať čo najväčší príjem, aby sa odvody na dôchodkové poistenie odvíjali z čo najvyššieho príjmu. Zároveň však upozornil, že veľa živnostníkov odvádza minimálne odvody, čo vedie k veľmi nízkym dôchodkom.

Horváth tiež ponúkol rady pre tých, ktorí už dosiahli dôchodkový vek. Pracujúci dôchodcovia môžu aj naďalej zvyšovať svoj príjem, a preto je dôležité zvážiť aj kapitalizačné sporenie v druhom a treťom pilieri. Toto sú prostriedky, ktoré môžu slúžiť ako ďalší zdroj príjmu počas dôchodku.

Čo sa dozviete z celého video rozhovoru:

  • ako sa počíta obdobie dôchodkového poistenia
  • čo všetko sa započítava do dôchodku vrátane náhradných dôb
  • ako ovplyvňuje obdobie štúdia váš dôchodok
  • podmienky pre predčasný dôchodok po 40 rokoch práce
  • výhody kapitalizačného sporenia v druhom a treťom pilieri

Ďalšie zaujímavé rozhovory si môžete vypočuť aj na —> Spotify

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Horváth