Aké faktory rozhodnú o tom, či bude systém zálohovania na Slovensku fungovať správne?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Recycling 4.jpg
Foto: TOMRA

Slovenská republika sa pripravuje na zálohovanie jednorazových plastových a kovových obalov. Aby celý proces prebiehal bez problémov, potrebujú obchodníci kvalitný a spoľahlivý zálohový systém. Odborníci vysvetľujú, ako má vyzerať.

Európska únia prijala v roku 2019 Smernicu o plastoch na jedno použitie. Podľa nej musia členské štáty do roku 2029 recyklovať až 90 % všetkých plastových fliaš. Na Slovensku sa dnes darí zhromaždiť len približne 60 % použitých jednorazových obalov. Preto podľa prijatého zákona začneme na Slovensku už 1. januára 2022 zálohovať PET fľaše a plechovky. Obchodníkov pôsobiacich na slovenskom trhu teraz čaká rozhodovanie o výbere systému zálohovania. Poznatky, ktoré vychádzajú zo skúseností krajín, kde zálohovanie už prebieha, im môžu pomôcť pripraviť sa na tento dôležitý krok.

Recycling 2.jpg
Foto: TOMRA

4 rozhodujúce faktory

Spoločnosť TOMRA, líder v oblasti zálohovania a recyklácie, vypracovala analýzu, v ktorej pomenovala základné kroky vedúce k zavedeniu a efektívnemu fungovaniu systému zálohovania jednorazových obalov. Aby sme dosiahli najvyššiu mieru efektivity zberu, je podstatné dodržiavať štyri princípy:

  • Výkon: Pre dosiahnutie žiaducich výsledkov je potrebné skombinovať dostatočné množstvo vyzbieraných obalov so zmysluplnou výškou zálohy.
  • Pohodlie: Systém musí byť praktický, ľahko dostupný a férový pre spotrebiteľov aj pre obchody, ktoré budú obaly zbierať.
  • Zodpovednosť výrobcov: Zálohový systém financujú výrobcovia. Investície sa im vrátia vďaka nevyzdvihnutým zálohám, komoditným výnosom a eko-modulovaným poplatkom rozšírenej zodpovednosti výrobcov.
  • Integrita systému: Dôveru v systém buduje transparentný manažment, dátové zúčtovacie strediská a spoľahlivé výkupné technológie.

Správne nastavený systém zachytí až 90 % všetkých obalov

Vedci odhadujú, že momentálne je len v oceánoch až 150 miliónov ton plastu a toto číslo sa do roku 2040 strojnásobí. Aby sa tieto predpovede nenaplnili, je nevyhnutné vykonať okamžité zmeny, ktoré povedú k odľahčeniu našej planéty. Zálohovanie jednorazových obalov a ich následná recyklácia je dôležitým krokom vpred.

Efektívne fungujúci systém zálohovania zachytáva až 90 % všetkých jednorazových obalov. Práve toto číslo je aj podľa nariadení Európskej únie stav, ktorý by sme mali dosiahnuť aj na Slovensku. Pre úspech celého procesu je však podstatné napĺňať všetky spomenuté kľúčové faktory. Takýto postup je osvedčenou metódou, ktorá pomáha znižovať znečistenie životného prostredia a posúva vpred obehové hospodárstvo krajiny.

Naše systémy fungujú v 40 krajinách. Máme približne  80 000 recyklačných automatov na zber obalov, ktoré každoročne zachytávajú viac ako 40 miliárd použitých nápojových obalov po celom svete. Aj preto sa chceme podeliť o naše skúsenosti aj na slovenskom trhu. Neustále totiž vyvíjame nové riešenia a usilujeme sa o to, aby bola naša planéta každý deň čistejšia,“ vysvetľuje Roman Postl, konateľ spoločnosti TOMRA Collection Slovakia.

Zálohový poplatok vs zozbieraný objem obalov

Systém zálohovania obalov zvýši cenu nápojov o malý záložný poplatok. Pri vrátení prázdnej PET fľaše alebo plechovky na recykláciu dostane zákazník zálohu naspäť. Minimálna výška zálohy pritom musí zohľadňovať potreby trhu a motiváciu spotrebiteľov. Z analýzy spoločnosti TOMRA sa však napríklad ukazuje, aký je dopad výšky zálohy na objem vrátených obalov.

Napríklad v americkom štáte Michigan, ktorý používa zálohu vo výške 10 centov za jednu vrátenú plastovú fľašu, ľudia zálohujú až 90 % obalov. Naopak, v Connecticute, kde je záloha len 5 centov, klesla návratnosť obalov do roku 2018 až na úroveň 50 %. „Aj preto je dôležité zobrať si príklad z krajín, kde už podobný systém funguje,“ dodáva Anna Sapota, viceprezidentka pre governmental affairs spoločnosti TOMRA Eastern Europe North.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie TOMRA